Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek 1 marca Sokółka włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci. Jego uczestnicy zatrzymali się pod siedzibą byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Na obchody zaprosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i Klub Historyczny im. kpt Franciszka Potyrały „Oracza” w Sokółce.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Marsz poprzedził wykład Piotra Łapińskiego z białostockiego oddziału IPN, który odbył się w Kawiarni „Lira”. Prelegent mówił o „Okręgu Białystok Narodowego Zjednoczenia Wojskowego 1944-1956”. Następnie uczestnicy obchodów – wśród których był Zastępca Burmistrza Sokółki Antoni Stefanowicz – przemaszerowali z pochodniami pod siedzibę byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sokółce. W tym miejscu odmówiono modlitwę za żołnierzy wyklętych, złożono kwiaty, zapalono znicze i odczytano Apel Pamięci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Przypada 1 marca – w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Według szacunków historyków, do połowy lat 50. XX wieku przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło ok. 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content