Archidiecezjalny Dzień Eucharystii w Sokółce

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Burmistrza Adamem Kowalczukiem, Komendantem Straży Miejskiej w Sokółce Krzysztofem Jacewiczem oraz pracownikami Urzędu Miejskiego w Sokółce uczestniczyli w uroczystościach kościelnych, które w niedzielę 27 września odbyły się w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Zdjęcie

Kilka tysięcy wiernych wypełniło plac wokół świątyni, aby wziąć udział w Archidiecezjalnym Dniu Eucharystii. Został on ustanowiony w rocznicę przeniesienia Cząstki Ciała Pańskiego – widocznego znaku Cudu Eucharystycznego – do kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele kolegiackim pw. św. Antoniego Padewskiego. Uroczystościom przewodniczył Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. Wśród koncelabransów był Abp Senior Stanisław Szymecki.

Homilię wygłosił ks. Claudio Cirulli z diecezji Frascati we Włoszech, a jednocześnie Kanonik Honorowy Kolegiackiej Kapituły w Sokółce.

– Cały dzisiejszy dobrobyt nie spowodował wzrostu poziomu ludzkiego szczęścia. Rozejrzymy się wokoło, spójrzmy na smutek i znudzenie niektórych młodych ludzi, spójrzmy na szał rozrywek, które ciągle muszą się zmieniać i stawać bardziej ekstrawaganckie i zarazem niebezpieczne, aby dać choć przez chwilę iluzję szybkiej przyjemności. Panie Jezu, przymnóż nam Wiery w Najświętszą Eucharystię. Pozwól nam uświadomić sobie nasze ubóstwo i otwórz nasze oczy na tajemnicę Twojego daru. Spraw, abyśmy rozpoznawali w Eucharystii jedyne lekarstwo na nasz niepokój i na nasze nieszczęścia – powiedział kaznodzieja.

W procesji z darami Pani Burmistrz Ewa Kulikowska przekazała dla parafii dwie wieczne lampki oraz kosz z różami do kaplicy, gdzie przechowywana jest Cząstka Ciała Pańskiego. Ofiarowane przez Panią Burmistrz lampki będą umieszczone obok przemienionej hostii.

Przypomnijmy: Cud Eucharystyczny w Sokółce miał miejsce jesienią 2008 roku. Podczas udzielania komunii, kapłan upuścił jeden z komunikantów na posadzkę świątyni. Hostia została umieszczona w specjalnym naczyniu liturgicznym z wodą, gdzie powinna była się rozpuścić. Tak się jednak nie stało. Po jakimś czasie zauważono, że na komunikancie widać czerwony skrzep. Po zbadaniu jego fragmentów przez dwóch niezależnych patomorfologów, opisano pobraną substancję jako tkankę żywego mięśnia sercowego człowieka w stanie agonalnym. Powołana przez Metropolitę Białostockiego specjalna komisja nie dopatrzyła się w tym wydarzeniu działania osób trzecich. 2 października 2011 roku przemieniona hostia została przeniesiona z plebanii do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego. Od tamtej pory Sokółka jest celem licznych pielgrzymek. Parafia dysponuje wieloma świadectwami dokonanych tutaj uzdrowień – niewytłumaczalnych z punktu widzenia medycyny.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content