Smaki regionu

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Sokólski Ośrodek Kultury byli organizatorami Festynu Regionalnego, który zorganizowano w centrum Sokółki w sobotę 25 lipca. Impreza przyciągnęła rzesze miłośników dobrej zabawy i lokalnych smaków.

Smak lemoniady

Od rana na uliczce przy kinie „Sokół” można było zrobić zakupy na straganach, gdzie oferowano regionalne smakołyki, wyroby rękodzieła ludowego, starą biżuterię i mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Atrakcje przygotowane na sobotnie popołudnie rozpoczął występ kapeli „U Mundka” z Sokółki. Organizatorzy imprezy zachęcali do wzięcia udziału w kilku konkursach.

Z myślą o dzieciach przygotowano konkurs na najsmaczniejszą lemoniadę. Najmłodsi mieszkańcy Sokółki komponowali lemoniadowe napoje z dodatkiem owoców cytrusowych, mięty, miodu oraz melisy. Wygrała Emilka Chomik. Drugie miejsce przyznano dla lemoniady autorstwa Julki Szulewskiej, a trzecie – Kacpra Baranowskiego. Wyróżnienia otrzymały zespoły: Ewelina i Wojtek Kondrat, Paulina Gejdel i Ola Kuczko, Oliwka i Jaś Plichta.

Wybierano też najlepszą nalewkę „Duch Puszczy”. Jurorzy musieli ocenić pięć trunków. Jednogłośnie wygrała nalewka z czarnej porzeczki autorstwa Ewy Sarosiek z Sokółki. – Przygotowałam ją w 2013 roku z porzeczek zerwanych we własnym ogrodzie – powiedziała zwyciężczyni. Drugie miejsce przyznano dla nalewki wiśniowej Grzegorza Górskiego z Sokółki. Trzecia lokata przypadła w udziale żurawinówce Haliny Dziewiątkowskiej z Sokółki. -Robię nalewki od wielu lat. W domu mam między innymi liczącą 20 lat wiśniówkę – przyznała Halina Dziewiątkowska. Jurorzy przyznali też jedno wyróżnienie. Trafiło ono do Natalii Moniuszko ze Studzieńczyny (gm. Janów) za nalewkę ziołową. Pani Natalia zdobyła również wyróżnienie w konkursie na napój chłodzący bez alkoholu.

Uczestnicy festynu częstowali się też plackami ziemniaczanymi, które serwował kucharz Marcin Kuczyński z „Karczmy za płotem” z Czarnej Białostockiej.

Podczas Festynu Regionalnego wystąpiły dwa zespoły, które przyjechały do Sokółki na zaproszenie Pani Burmistrz Ewy Kulikowskiej w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur. Były to: grupa „Makedonija” ze Skopje i zespół „Ani” z Armenii. Popisy taneczno wokalne obu grup nagrodzono gromkimi brawami. Przed publicznością zaprezentował się również zespół „Reczańka”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się – zorganizowany po raz pierwszy w Sokółce – wieczór operowy pod chmurką. Najsłynniejsze arie i duety z oper Mozarta i Moniuszki wykonali Ewa i Zbigniew Dębko. Słuchacze oklaskiwali też utwory Straussa w wykonaniu Podlaskiej Orkiestry Salonowej.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content