Apetyt na kurczaki

Konkursy, mnóstwo muzyki, pokazy kulinarne i degustacje – to tylko niektóre atrakcje, jakie odbyły się w niedzielę 12 lipca podczas „Wielkiego Grillowania z Kurczakiem – najlepszym smakiem” w Sokółce. Do wspólnej zabawy zaprosił Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza w Warszawie. Współorganizatorami imprezy byli: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Sokólski Ośrodek Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. „Wielkie Grillowanie” sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Było bardzo smacznie

– Spotykamy się na tej imprezie w Sokółce już po raz piąty i wszystko wskazuje na to, że będzie ona kontynuowana w najbliższych latach. „Wielkie Grillowanie” ma przede wszystkim promować mięso drobiowe, które jest bardzo chętnie spożywane zarówno przez Polaków, jak też mieszkańców różnych zakątków świata – powiedział Alfred Głuszyński, Wiceprezes Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych.

Razem z Alfredem Głuszyńskim oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Adam Kowalczuk, Zastępca Burmistrza Sokółki.

– Macie Państwo przed sobą kilka godzin doskonałej zabawy. Cieszę się, że Sokółka jest gospodarzem tej imprezy – powiedział Adam Kowalczuk.

Amatorzy kurczakowych przysmaków ustawili się w długiej kolejce do stoiska, gdzie były wydawane bezpłatne grillowe porcje. Tego dnia rozdano blisko tonę wyrobów z kurczaka.

Na scenie zaprezentowały się zespoły białoruskie z Polski i Białorusi. Publiczność zabawiały też zespoły „Casanova” oraz „Avanti”.

Organizatorzy zaprosili do wzięcia udziału w kilku konkursach z kurczakiem w roli głównej. Uczestnicy jednego z nich mieli za zadanie przygotować sałatkę z dodatkiem kurczaka. Pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie: Ewa Siemienowicz, Anna Polińska i Dominika Polińska z Białegostoku. Drugim miejscem wyróżniono sałatkę przygotowaną przez Rodzinę Borko z Sokółki, natomiast trzecim – Rodzinę Klejbuków z Sokółki.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Jajek na Czas. Ich uczestnicy mieli za zadanie spałaszować jak najwięcej jajek w ciągu dwóch minut. Zwycięzcą został Emil Kaderewicz z Sokółki, który w regulaminowym czasie zjadł siedem jajek. Drugie miejsce zajął Dariusz Szymczyk z Sokółki, a trzecie – Kamil Ostapkiewicz z Sokółki.

Był też konkurs „Pożeracze ud”. Chodziło w nim o zjedzenie jak największej ilości kurzych podudzi, zawieszonych na sznurkach, ale – na czym polegała trudność – bez użycia rąk. Wygrał Jakub Lisiowski z Janowca koło Puław. Drugie miejsce przypadło w udziale dla Jarosława Szczęsnowicza z Sokółki. Trzeci był Maciej Wrótniak z Oblas koło Puław.

W konkursie dla publiczności „Mistrzowskie Grillowanie” jurorami byli: Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko oraz Wiceprezes Alfred Głuszyński. Najwyżej została oceniona potrawa przygotowana przez Witolda Amielanczyka z Sokółki. To właśnie do niego trafił Puchar Mistrza Grillowania ufundowany przez Burmistrz Sokółki Ewę Kulikowską. Druga lokatę przyznano dla potrawy autorstwa Jarosława Czechowicza z Sokółki, natomiast trzecie – dla Beaty Krupy z Warszawy.

Laureaci wszystkich konkursów otrzymali nagrody zakupione z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Na kulinarny pokaz zaprosił kucharz Marcin Kuczyński z „Karczmy za płotem” w Czarnej Białostockiej.

– Przygotowałem filety z kurczaka w sosie karaibskim i podlaskim – wyjaśnił kucharz Marcin.

Była też osada wojów piastowskich, w której stoczono bój o kurczaki i serię potyczek rodem ze średniowiecza.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content