Pani Maria skończyła 100 lat

Dużo zdrowia, pogody ducha, błogosławieństwa Bożego na kolejne lata życia przeżywane w życzliwości i miłości – tego wszystkiego życzyła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska dla Marii Komło z Nowej Rozedranki, która w piątek 10 lipca 2015 r. obchodziła setne urodziny.

Wspólne zdjęcie

Pani Burmistrz odwiedziła Dostojną Jubilatkę razem ze swoim Zastępcą Adamem Kowalczukiem i Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce Elżbietą Jakimik. Ewa Kulikowska przekazała stulatce życzenia, jakie skierowali do niej Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz oraz Wojewoda Podlaski Andrzej Meyer. Dostojna Jubilatka nie kryła wzruszenia.

– Dziękuję Państwu za dobre słowa – powiedziała ze łzami w oczach.

Maria Komło urodziła się 10 lipca 1915 roku w Podkantorówce. Dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej wyszła za mąż za Edwarda Komło. Ślub odbył się w Starej Rozedrance. Małżonkowie wychowali trzech synów i jedną córkę. Edward zmarł w 1985 roku.

– Od 15 lat mama mieszka razem z nami w Nowej Rozedrance – powiedziała Elżbieta Szacka, córka Marii.

Dostojna Jubilatka – jak na swój wiek – cieszy się dobrym zdrowiem. Nie stosuje żadnej diety. Uwielbia słodycze, a szczególności te, które przesyła jej w paczkach syn z Ameryki. Nie bierze żadnych leków, a jeżeli już, to łyka aspirynę (koniecznie amerykańską!), tabletki na trawienie, tran i witaminy.

– Życie mamy nie rozpieszczało. Miała 9 lat, kiedy umarła jej matka. Jej wychowaniem zajęła się ciocia, która mieszkała w Białymstoku. Całe dorosłe życie mama przepracowała na gospodarce. Kiedy miała 75 lat, pojechała do Ameryki w odwiedziny do syna. Była tam przez rok. Dobrze wspomina Amerykę, ale zawsze powtarza, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej” – powiedziała Elżbieta Szacka.

Pani Maria doczekała się 10 wnuków i siódemki prawnuków. Jest pierwszą osobą w rodzinie, która skończyła 100 lat.

– Babcia bardzo czekała na swoje urodziny – podkreśliły wnuki.

Wielką pasją życiową Pani Marii są wiersze, których – ze względu na kłopoty ze wzrokiem – nie zapisuje, ale układa w głowie.

– Mama ma wspaniałą pamięć – dodała Elżbieta Szacka.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content