Modlili się o pokój

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oraz Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu, które odbyło się w sobotę 23 maja w Bohonikach. Do tej niewielkiej podsokólskiej wsi przyjechało blisko 200 chrześcijan i muzułmanów, aby wspólnie pomodlić się o pokój i sprawiedliwość na świecie.

Modlitwa o pokój
Modlitwa o pokój

– Po raz kolejny spotykamy się w gościnnych podlaskich progach – w Bohonikach. Ta miejscowość jest dla nas symbolem Mekki. Tak jak Kruszyniany są symbolem Medyny – powiedział Tomasz Miśkiewicz, Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.
To właśnie on objął honorowym patronatem uroczystość, która w sobotę odbyła się w Bohonikach koło Sokółki.

W Polsce podobne spotkanie po raz pierwszy zainaugurowali muzułmanie w 2003 roku.

– Stanowczo podkreślamy, że jesteśmy przeciwko konfliktom i terroryzmowi. Chcemy, żeby pokój i sprawiedliwość zapanowały nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – dodał Mufti Tomasz Miśkiewicz.

W sobotnim spotkaniu uczestniczył m.in. Biskup Romuald Kamiński, delegat ds. dialogu katolików i muzułmanów.
– Jan Paweł II wielokrotnie powtarzał, że modlitwa powinna być centrum naszego życia. Pamiętając jego słowa, serdecznie gratuluję organizatorom dzisiejszego spotkania – powiedział Biskup Romuald Kamiński.

W pokojowym przesłaniu w Bohonikach wzięli też udział  przedstawiciele ambasad z Indonezji, Pakistanu, Turcji i Algierii.
– Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę – podkreślił Maciej Szczęsnowicz, Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach.

W trakcie uroczystości dokonano również symbolicznego przecięcia wstęgi przy wejściu na plac wokół zabytkowego meczetu. Przeprowadzenie renowacji tego terenu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu przekazanemu przez rząd turecki.

Po części modlitewnej, uczestnicy spotkania mieli okazję spróbować tatarskich potraw.

Organizatorem modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie w Bohonikach byli: Najwyższe Kolegium Muzułmańskie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Białymstoku.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content