Spotkanie z sołtysami

O wyborach do Rad Powiatowych Podlaskiej Izby Rolniczej i kwestiach związanych z afrykańskim pomorem świń rozmawiano podczas spotkania sołtysów z Burmistrz Sokółki Ewą Kulikowską oraz Zastępcą Burmistrza Antonim Stefanowiczem. Odbyło się ono w poniedziałek 18 maja w kawiarni „Lira” w Sokółce.

Było to pierwsze spotkanie z udziałem nowych sołtysów, którzy rozpoczęli swoją kadencję po lutowych i marcowych wyborach. Zebranych powitała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Bieżące informacje w sprawie afrykańskiego pomoru świń przedstawił Powiatowy Lekarz Weterynarii Paweł Mędrek. Mowa była również o programie bioasekuracji, który ma na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Został on wprowadzony rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 3 kwietnia 2015 roku i zaczął obowiązywać od 29 kwietnia. Wymagania bioasekuracji to m.in.: wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji (od kwietnia do listopada każdego roku).

Program bioasekuracji realizowany jest na obszarze województwa podlaskiego, w powiatach: sejneńskim w gminach Giby i Sejny z miastem Sejny, augustowskim w gminach Lipsk i Płaska, białostockim w gminach Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo oraz sokólskim w gminach Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.

Uczestnikom zebrania przypomniano, że Krajowa Rada Izb Rolniczych zarządziła wybory do Rad Powiatowych Podlaskiej Izby Rolniczej na 31 maja br. Odbędzie się ono w godz. 8 – 18. Na terenie gminy Sokółka został utworzony jeden okręg wyborczy, a siedziba lokalu wyborczego mieści się w Urzędzie Miejskim w Sokółce. Z tego okręgu kandydują: Stanisław Mucuś z Sokolan i Mieczysław Raczkowski z Sierbowiec.
W trakcie spotkania omówiono również sprawy bieżące.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content