Biblioteka zaprasza na spotkanie

Biblioteka Publiczna w Sokółce w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki serdecznie zaprasza na spotkanie ze Stanisławem Srokowskim – autorem powieści “Ukraiński kochanek”. Spotkanie odbędzie się 25 maja 2015 r. (poniedziałek), o godz. 17.30 w czytelni biblioteki, Os. Centrum 21.

Źródło: http://srokowski.art.pl
Fot. http://srokowski.art.pl

Stanisław Srokowski urodził się na Kresach Wschodnich. Pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta. Zadebiutował w 1958 r. w Opolu. Od 1995 r. jest redaktorem naczelnym założonego przez siebie czasopisma edukacyjno-twórczego, tworzonego przez dzieci i młodzież w wieku 8-16 lat “Nowe Twarze” (wcześniejszy tytuł “Gazeta Dzieci”). Przez wiele lat należał do Związku Literatów Polskich oraz ZAIKS-u. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

W swoich ostatnich powieściach: “Ukraiński kochanek”, “Zdrada” i opowiadaniu “Nienawiść” nawiązuje do wydarzeń z 1943 r. oraz stosunków polsko-ukraińskich na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej.

Autor od lat opisuje burzliwe dzieje ziem kresowych. “Ukraiński kochanek” to fascynująca opowieść, w której splatają się losy wielu bohaterów, Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Ormian i Karaimów. Miłośnicy Lwowa odnajdą w niej niepowtarzalny klimat przedwojennego miasta, jego życia duchowego, towarzyskich spotkań. Wielka i tragiczna miłość polskiej dziewczyny i ukraińskiego chłopca ujawnia sens ludzkiej egzystencji w poszukiwaniu prawdy w podzielonym świecie. Porywająca akcja, klarowny i piękny język, a przede wszystkim głębia psychologiczna nadają koloryt i smak autentycznym wydarzeniom. Ukraiński kochanek stawia podstawowe pytania o wartość ludzkiego życia i sens historii. To znakomity kresowy epos, w którym odkrywamy polskie losy i naszą zagubioną pamięć.

(KB)

Skip to content