Gmina Sokółka urzekła rowerzystów

Pokonali 25 kilometrów. Odwiedzili najpiękniejsze zakątki sokólskiej gminy. W piątek 8 maja odbył się Promocyjny Rajd Rowerowy po Ziemi Sokólskiej. Uczestniczyły w nim 43 osoby. Wśród nich byli dziennikarze, przewodnicy turystyczni i zapaleni rowerzyści.

– Wiedziałem, że mieszkacie w pięknym zakątku Podlasia, ale nie spodziewałem się, że macie u siebie tak ciekawe miejsca. Jestem zachwycony sokólską gminą – powiedział jeden z uczestników rajdu.

Organizatorem przedsięwzięcia była Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna we współpracy z Burmistrz Sokółki Ewą Kulikowską. Rajd udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Grupa przyjechała do Sokółki specjalnym pociągiem. Z miejscowego dworca rowerzyści wyruszyli na zwiedzanie miasta. Wyznaczono przystanki w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego – miejscu cudu eucharystycznego w 2008 roku, cerkwi prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego oraz w Muzeum Ziemi Sokólskiej.

– Miło nam gościć Państwa w naszej gminie. Mam nadzieję, że w przyszłości zorganizujemy jeszcze wiele innych ciekawych przedsięwzięć – powiedziała Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska. Pani Burmistrz zaprezentowała swoje umiejętności tkackie na przygotowanych w muzeum warsztatach. Prowadziła je Karolina Radulska, jedna z janowskich tkaczek.

Po krótkim kursie tkania na krosnach odbyło się uroczyste otwarcie Punktu Informacji Turystycznej przy Muzeum Ziemi Sokólskiej. Pracownice PROT-u Katarzyna Sadowska i Joanna Sienkiewicz podziękowały Pani Burmistrz za pomoc w zorganizowaniu tego punktu.

Wyjeżdżając z Sokółki grupa zatrzymała się na cmentarzu prawosławnym, gdzie znajdują się trzy tajemnicze kolumny, kaplica pw. św. Męczennicy Pawły oraz jeden z najpiękniejszych sokólskich pomników nagrobnych. Stoi on na grobie Juliana Żypowskiego – „Sokólskiego Romea”.

Z Sokółki trasa rajdu prowadziła do Kundzina z krótkim przystankiem obok willi „Uciecha” Nikodema Hryckiewicza. Z Kundzina grupa pojechała przez wieś Puciłki w kierunku Malawicz. W Malawiczach na rowerzystów czekał poczęstunek w Gospodarstwie Agroturystycznym „Młynareczka” prowadzonym przez Grażynę Zaniewską. Nie lada atrakcja okazał się pokaz wypieku chleba, z którego słynie „Młynareczka”.

Z Malawicz rowerzyści udali się do Bohonik, gdzie zatrzymali się na miejscowym mizarze i zwiedzili zabytkowy meczet. Po meczecie oprowadził imam Aleksander Bazarewicz. W trakcie wizyty w Bohonikach na gości czekał tatarski obiad w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Mahmeda” w sąsiedztwie meczetu. Rowerzyści rozsmakowali się w kołdunach i tatarskich deserach.

Na zakończenie rajdu grupa zajechała do Gospodarstwa Bartnika Sokólskiego Józefa Zajkowskiego na przedmieściach Sokółki. Pan Józef opowiedział o dobroczynnych właściwościach miodów oraz o pracy w pasiece.

– Chcielibyśmy wrócić do waszej gminy – podsumowali rowerzyści.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content