Na urodzinach u Pana Wojciecha

93 lata temu – 16 kwietnia 1922 roku – w Wadowicach przyszedł na świat Wojciech Drewniak. Los związał go z Sokółką. Kilka lat temu Pan Wojciech został Honorowym Obywatelem naszego miasta. O jego urodzinach pamiętały władze sokólskiej gminy.

– Z okazji 93. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia, zdrowia i radości oraz kolejnych lat wypełnionych Bożą Łaską. Pańskie życie jest niewyczerpaną skarbnica doświadczeń dla wielu pokoleń. Jestem przekonana, że nie brakuje osób, które obficie czerpią z tej mądrości, ponieważ Pana sędziwy wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem. Niech mi zatem będzie wolno tą drogą pogratulować w imieniu swoim oraz mieszkańców Miasta i Gminy Sokółka, wyjątkowego życia wypełnionego pracą na rzecz naszej społeczności – z tymi słowami zwróciła się do Dostojnego Jubilata Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Do życzeń przyłączył się również Zastępca Burmistrza Antoni Stefanowicz.

– Serdecznie dziękuję za pamięć i odwiedziny – podkreślił Wojciech Drewniak.

Dostojny Jubilat jest emerytowanym dyrektorem Zakładów Stolarki Budowlanej w Sokółce. Dzięki jego staraniom możliwy był dynamiczny rozwój miasta. Powstało m.in. nowe osiedle mieszkaniowe, przedszkole, żłobek, szpital. Równolegle z pracą zawodową zajmował się działalnością społeczną. Jest członkiem – założycielem Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem (Wojciech Drewniak był jednym z pierwszych więźniów tego obozu). Pełni również funkcję Wiceprzewodniczącego zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych w Białymstoku i Prezesa jego Oddziału w Sokółce. Działa też w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

17 stycznia 2000 roku Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Wojciecha Drewniaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Minister Obrony Narodowej 21 maja 2001 roku mianował go w kolejnym awansie na stopień majora Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content