Z morsami pod palmami

Miłośnicy zimowych kąpieli w przeręblu spotkali się w niedzielę 8 lutego nad sokólskim zalewem, żeby wspólnie uczestniczyć w „III Tłustej Niedzieli z Morsami i Pączkami”. W tym roku hasło przewodnie imprezy brzmiało „Spotkanie pod palmami”. Zorganizowali ją: Burmistrz Sokółki, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Z morsami pod palmami

Już po raz trzeci Sokółka była gospodarzem Tłustej Niedzieli. Na pomysł zorganizowania tej imprezy wpadły sokólskie morsy.
– Przez kilka lat spotykaliśmy się nad naszym jeziorem w Tłusty Czwartek, żeby razem jeść pączki w przeręblu. Pomyśleliśmy, że warto zrobić takie spotkanie w większym gronie. Tak narodziła się Tłusta Niedziela, która przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą Tłusty Czwartek – wyjaśnił Jan Charłan, prezes sokólskich morsów. To właśnie on i Andrzej Gutowski zapoczątkowali zwyczaj zimowych kąpieli w Sokółce.

Podczas I Tłustej Niedzieli do Sokółki przyjechało 100 morsów. Na drugiej edycji imprezy w 2014 roku było ich już ponad 150. Tym razem do miejscowego jeziora weszło blisko 200 osób.
– Przyjechały do nas morsy z Białegostoku, Wasilkowa, Supraśla, Dąbrowy Białostockiej, Augustowa, Lipska, Grajewa, Brańska, Kuźnicy, Krynek. Pierwszy raz gościliśmy morsy z Siemiatycz i Drohiczyna. Oczywiście była też liczna grupa morsów sokólskich. Najliczniejszą reprezentację miał Podlaski Klub Morsów – poinformowali organizatorzy.
W tym roku morsy bawiły się pod palmami, które skoro świt – w niedzielę ustawiono nad zalewem. Uczestników imprezy obowiązywały stroje hawajskie.
– Skąd te palmy? Pomyśleliśmy, że skoro zima o nas zapomniała, to my zapomnimy o zimie. Traf losu chciał, że akurat na Tłustą Niedzielę mieliśmy w Sokółce przepiękną zimową pogodę z lekkim mrozem, śniegiem i słońcem. W tej scenerii palmy prezentowały się rewelacyjnie, a hawajskie stroje zrobiły prawdziwą furorę – powiedzieli organizatorzy. Hawajski strój nałożyła nawet prowadząca imprezę Agnieszka Kozakiewicz z Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Oficjalnego otwarcia Tłustej Niedzieli dokonał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk. – Podziwiam Państwa odwagę i życzę wszystkim udanej zabawy – z tymi słowami zwrócił się do morsów Zastępca Burmistrza Adam Kowalczuk. Następnie odegrano Hymn Podlaskich Morsów, do którego słowa napisał Ryszard Staranowicz, prezes Podlaskiego Klubu Morsów. Była też niespodzianka muzyczna przygotowana przez przedstawicieli grup z różnych miejscowości. Zespół wykonał m.in. piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”. Na scenie pojawiły się też tancerki zumby, które dały kilkunastominutowy pokaz swoich umiejętności. Grupa morsów z Siemiatycz przywiozła do Sokółki słodką niespodziankę. Był to morsowy tort. Prezent przekazano na ręce Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej.

Organizatorzy zaprosili morsy do udziału w kilku konkursach. W programie znalazło się jedzenie świderków z pączkowego ciasta na czas, bobsleje na lodzie, przeciąganie liny oraz pokazowy mecz siatkówki plażowej. Przed wejściem do wody rozgrzewkę poprowadziła Paulina Kondrusiewicz z Sokółki. Na wyznaczony sygnał wszyscy chętni wbiegli do przerębla, jaki dzień wcześniej przygotowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce. Wchodząc do wody, każdy mors poczęstował się pączkiem.
Kąpieli obserwował tłum widzów. Potem na każdego czekał gorący posiłek i możliwość skorzystania z sauny suchej oraz mokrej.
Na zakończenie morsy pozowały do Morsofoci w fotobudce. – Zabawa była super! – podsumowali uczestnicy imprezy.

Sponsorzy III Tłustej Niedzieli:
– EKO GRIL Spółdzielnia Producentów Drobiu Sokółka
– Jaskółka Sp. z o.o. Sokółka
– Nadleśnictwo Krynki z siedzibą w Poczopku
– Metal Fach Sokółka
– „Karczma za Płotem” Czarna Białostocka
– KAWETA Sokółka
– Stacja Paliw SA CHA Sokółka – Andrzej Sawicki, Jan Charłan
– Gospoda w Chlewie – Kundzicze
Patronat medialny: isokolka.eu

(UM) Fot.: D. Biziuk, P. Biziuk
Film zrealizowany przez OSiR w Sokółce

Skip to content