Lekcja demokracji

Bardzo ważnym elementem edukacji w gimnazjum jest wdrażanie młodzieży do aktywności obywatelskiej. Młodzi ludzie mają swoje zdanie i poglądy, chcą wypowiadać się   w ważnych sprawach. Doskonałą lekcją demokracji, nauką podejmowania decyzji jest udział w wyborach młodzieżowych. Przy okazji wyborów Centrum Edukacji Obywatelskiej organizuje ogólnopolską akcję „Młodzi głosują”. Jest to projekt, w którym nie mają znaczenia wyniki wyborów, lecz towarzyszący im proces edukacyjny.

vlepka_1_1

Projekt „Młodzi głosują” realizuje również Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sokółce. Jego celem jest zwiększenie uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, w tym zachęcenie do świadomego udziału w wyborach poprzez: zachęcenie uczniów do podejmowania aktywności, dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów, zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział w wyborach młodzieżowych.

Głosowanie, które odbędzie się 19 maja 2014 r. zostanie poprzedzone dyskusjami i lekcjami na temat Unii Europejskiej, roli Parlamentu Europejskiego, znaczenia wyborów.

 

W trakcie udziału w projekcie „Młodzi głosują” uczniowie:

  • dobędą wiedzę na temat uczestnictwa obywatelskiego, ordynacji wyborczych, uprawnień Parlamentu Europejskiego
  • zdobędą doświadczenie związane z aktywnością obywatelską i organizowaniem się dla dobra publicznego;
  • poznają znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i prawa z niego wynikające;
  • sami przygotowują i przeprowadzają w szkole wybory, poznając w praktyce ich zasady i znaczenie.

Jak zagłosują, jakich wyborów dokonają uczniowie dowiemy się już 19 maja.

Bogusława Szczerbińska, Koordynator akcji „Młodzi głosują”

Skip to content