Przy grobie Wójta

15 marca minęło 200 lat od śmierci Józefa Ksawerego Michaelisa, pierwszego Wójta Wolnego Miasta Sokółka. O rocznicy pamiętały sokólskie władze.

Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej oraz Zastępcy Burmistrza Krzysztof Szczebiot i Piotr Bujwicki razem z funkcjonariuszami Straży Miejskiej złożyli kwiaty na grobie Józefa Ksawerego Michaelisa. Pierwszy Wójt Wolnego Miasta Sokółka został pochowany na terenie cmentarza ewangelickiego. Obecnie metropolia jest częścią cmentarza prawosławnego. Z dawnej kwatery ewangelickiej ocalało zaledwie sześć pomników.

Oryginalna płyta nagrobna Michaelisa zachowała się w dobrym stanie. Widnieje na niej napis: „Tu spoczywa Józef Xavery Michaelis urodz.  w Sokółce dn. 25 grudnia 1758 roku, zmarł dn. 15 marca 1814 roku”.

O rodzinie Michaelisa wiadomo, że pochodziła z Saksonii. Do jej zadań należała obsługa stacji pocztowej w Sokółce – na drodze Warszawa – Mittawa, jaką utworzono z polecenia króla Augusta II Sasa. Było to po 1717 roku. 9 maja 1794 roku Michaelis podpisał akces do powstania kościuszkowskiego i został wybrany Wójtem Wolnego Miasta Sokółka. Był też komisarzem Komisji Porządkowej Powiatu Grodzieńskiego i członkiem Deputacji Bezpieczeństwa tejże komisji. Podpisał uniwersał wzywający mieszkańców powiatu grodzieńskiego, aby przyłączyli się do powstania.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content