Dzień Małego Naukowca w ZSO

Każde dziecko uwielbia eksperymentować i badać otaczającą rzeczywistość. Wykonywanie prostych doświadczeń to nie tylko świetna zabawa, ale też okazja do zdobycia wiedzy i odkrycia prawdziwej pasji do nauk ścisłych. Z tych oto powodów w dniu 9 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Osiedlu Zielonym odbył się Dzień Małego Naukowca ph. „Zobaczę, zapamiętam, zrozumiem”.

Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum, pod okiem nauczycielki fizyki, pani Joanny Chłus, przygotowali doświadczenia przybliżające ich kolegom z młodszych klas tajniki zjawisk przyrodniczych. Przy okazji można było znaleźć odpowiedź na szereg trudnych, ale jakże ciekawych  pytań: Czy balonik może sam się napompować? Co to jest pole elektromagnetyczne? Jak działa telefon? Od czego zależy szybkość dyfuzji? 

Organizatorom przyświecała idea wprowadzania najmłodszych żaków szkoły w świat nauk przyrodniczych poprzez eksperymenty oraz bezpośrednie działanie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obserwowali doświadczenia, ale najfajniejsze było to, że niektóre z nich mogli przeprowadzić sami. Być może dzięki tym zajęciom zaczną iść śladami wielkich naukowców. Przecież w każdym dziecku może kryć się potencjalny geniusz lub laureat Nagrody Nobla, a do odkrycia jest jeszcze tak wiele!

Podobny pokaz przewidziany jest również dla starszych klas szkoły podstawowej. Pomysłodawczynią akcji jest pani Barbara Tolko. O oprawę plastyczną zadbała pani Małgorzata Chociej.

(AK)

Skip to content