Urząd Miejski w Sokółce jest najtańszy w Polsce

W imieniu dwutygodnika „Wspólnota” – pisma samorządu terytorialnego, chcielibyśmy serdecznie pogratulować zajęcia I miejsca w rankingu opracowanym przez zespół profesora Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego – czytamy w mailu nadesłanym do Urzędu Miejskiego w Sokółce.

ranking_wspolnota_2012

Ranking dotyczył najniższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Liderzy oszczędności zostali wyłonieni w odpowiednich kategoriach (województwa, miasta wojewódzkie, powiaty, miasta powiatowe, gminy). Miasto Sokółka w kategorii miast powiatowych liczących 20 – 30 tys. mieszkańców uplasowało się na I miejscu! Należy podkreślić, że Sokółka od 2002 roku nieprzerwanie zajmuje w tym rankingu pierwsze lub drugie miejsce.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca, Urząd Miejski w Sokółce wydał na administrację w 2012 roku kwotę równą 171,02 zł. Na drugim miejscu znalazła się Hajnówka z wynikiem 173,08 zł, natomiast na trzecim – Mogilno (woj. kujawsko – pomorskie) – 176,58 zł.

Autorzy rankingu brali pod uwagę m.in.: wynagrodzenie pracowników, koszty utrzymania rady, zakup materiałów, koszty delegacji krajowych i zagranicznych.

„Mimo zadań, których z roku na rok samorządom przybywa, nie zwiększamy zatrudnienia. Staramy się wykonywać swoje obowiązki tym zespołem urzędników, który już mamy. (…) Zwracamy duża uwagę na racjonalne zatrudnienie, bo to właśnie ten czynnik generuje największe koszty” – wyjaśnił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej w wywiadzie dla tygodnika „Kurier Sokólski”.

(UM)

Skip to content