Rajd w międzynarodowym składzie

Na udział w tym wydarzeniu zdecydowało się 35 kolarzy z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy i Ukrainy. Grupa wyruszyła w trasę 27 czerwca z Brześcia. 1 lipca uczestnicy Transgranicznego Rajdu Rowerowego „Europa bez granic” przyjechali do Sokółki.

europa_bez_granic

– Nocowaliśmy nad sokólskim zalewem. Przed południem 2 lipca wyruszamy w kierunku Grodna – powiedzieli pasjonaci kolarstwa.

Podczas pobytu w Sokółce rowerzyści odwiedzili m.in. muzeum, gdzie poznali historię miasta oraz jego zabytki.

Celem rajdu jest „rozwój i umocnienie dobrosąsiedzkich stosunków oraz rozwijanie kontaktów między obywatelami Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy, popularyzacja zdrowego stylu życia i turystyki rowerowej.

Impreza ma również na celu poznawanie wspólnego historycznego i kulturalnego dziedzictwa na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego” – czytamy w materiałach organizatorów przedsięwzięcia.

„Europa bez granic” to również dążenie do ułatwień w przekraczaniu granic państwowych na rowerach. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę stosownych służb i urzędów Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Litwy na niejednoznaczne przepisy obowiązujące w tym zakresie na przejściach dla ruchu samochodowego. Problemem jest ich dowolna interpretacja przez służby graniczne.

Rajd potrwa do 8 lipca. Ostatnim przystankiem będzie Lida.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content