Z Iwie do Sokółki

Delegacja z położonej na Białorusi miejscowości Iwie gościła w piątek 7 czerwca w Sokółce. Jesienią 2011 roku obie miejscowości podpisały deklarację o współpracy.

Iwie i Sokółka mają ze sobą wiele wspólnego. Charakterystyczną cechą polskiego, jak i białoruskiego miasta jest wielokulturowość. Iwie oraz Sokółkę zamieszkują katolicy, prawosławni, a także muzułmanie.

iwie_007

– Kiedyś przejeżdżałem przez Sokółkę i zwróciłem uwagę na tablicę informacyjną, na której obok siebie namalowano kościół, cerkiew oraz meczet. Można powiedzieć, że ta tablica stała się drogą do nawiązania współpracy pomiędzy naszymi miejscowościami – wyjaśnił ks. Jan Gawecki z Iwie.

Mieszkańcy tej białoruskiej miejscowości przyjechali na Ziemię Sokólską na zaproszenie Burmistrza Sokółki Stanisława Małachwieja  i Biura Ekoprojekt z Sokółki, które realizuje projekt „Wspólna droga”.

Swoje pierwsze kroki goście z Iwie skierowali do Urzędu Miejskiego w Sokółce. Tam spotkali się z Zastępcą Burmistrza Krzysztofem Szczebiotem, a także Proboszczem Parafii Prawosławnej ks. Włodzimierzem Misiejukiem, Przewodniczącym Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach Maciejem Szczęsnowiczem, Zastępcą Przewodniczącego MGW Stefanem Jasińskim, Sekretarzem MGW Zofią Konopacką i Jerzym Pławsiukiem z Biura Ekoprojekt.

– Cieszę się, że mogło dojść do tego spotkania. Mam nadzieję, że wielokulturowość naszych małych ojczyzn będzie coraz bardziej dostrzegana – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Krzysztof Szczebiot.

– Już teraz zapraszam na rewizytę do Iwie – dodał ks. Jan Gawecki.

Grupa zwiedziła sokólską cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego, kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, Muzeum Ziemi Sokólskiej, meczet w Bohonikach. W programie dwudniowej wizyty był tez wyjazd do Supraśla.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content