Zorganizowany ratownik, to dobry ratownik!

Symulacja ratownicza
Symulacja ratownicza

„Dobra organizacja jest kluczem do sukcesu i spełnienia marzeń” – pod tym hasłem w dniach 16-17 marca 2013 roku odbył się tegoroczny Backstage WKPP – pierwsze takie na Podlasiu oficjalne warsztaty dla Ratowników ZHP.

Przez 2 dni pod czujnym okiem instruktorów Harcerskiej Szkoły Ratownictwa członkowie Harcerskich Klubów Ratowniczych z Sokółki, Białegostoku i Suwałk zgłębiali tajniki organizacji Wędrowniczego Kursu Pierwszej Pomocy oraz roli Kadry Pomocniczej na takim kursie.

W myśl zasady, że „nieużywany narząd zanika” podobnie niepowtarzana wiedza ulega zapomnieniu, dlatego nieodłącznym elementem warsztatów były ćwiczenia umiejętności ratowniczych w realistycznie przygotowanych symulacjach wypadków i wydarzeń.

Szefostwo Klubów w konsultacji z instruktorami podjęło również wstępne decyzje odnośnie najbliższej przyszłości specjalności ratowniczej na Podlasiu. W ciągu najbliższych kilku miesięcy w planie jest zorganizowanie kolejnego Wędrowniczego Kursu Pierwszej Pomocy na terenie województwa podlaskiego oraz kolejnych warsztatów dla Ratowników ZHP, już absolwentów powyższego kursu.

Harcerski Klub Ratowniczy przy Hufcu Związku Harcerstwa Polskiego w Sokółce powstał na początku tego roku (jest najmłodszym z 3 podlaskich Klubów). Jego celem (analogicznie pozostałych Klubów) jest propagowanie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród harcerzy, jak również całej lokalnej społeczności. Jednym z kierunków działania w miarę rozwoju Klubu jest udział w zabezpieczeniach medycznych lokalnych imprez o charakterze patriotycznym, religijnym itp. przy współpracy z profesjonalnymi służbami oraz organizacja szkoleń w zakresie pierwszej pomocy dla szkół, firm oraz instytucji.

Więcej informacji w zakresie działania Harcerskiej Szkoły Ratownictwa i organizowanych przez nią kursów, klubów ratowniczych i specjalności ratowniczej, w razie chęci/potrzeby można znaleźć na stronach:
http://www.hsr.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0100,0006
http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0019
http://specjalnosci.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0029,0033

Bartłomiej Grabowski


Zobacz również

Skip to content