Radiowa środa w Sokółce

Renata Reda
Renata Reda

Już po raz drugi w 2013 roku dziennikarze Radia Białystok przyjechali na dyżur do Sokółki. Przez całą środę 20 lutego na poddaszu Urzędu Miejskiego reporterka Renata Reda przeprowadzała wywiady z mieszkańcami Ziemi Sokólskiej.

Jako pierwszy na antenie wystąpił mł. bryg. Krzysztof Czarnowicz, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce. Słuchacze dowiedzieli się, w ilu akcjach uczestniczyli sokólscy strażacy w minionym roku. Krzysztof Czarnowicz poinformował, że sokólska PSP rozważa zakup dużego wozu gaśniczego wartego milion złotych. Planując ten zakup, strażacy liczą na wsparcie z funduszy unijnych.

O historii uciekającej świnki opowiedział Szymon Wrześniewski z lokalnego portalu isokolka.eu. Historia wydarzyła się kilka dni temu. Dla gospodarze z podsokólskiej wsi Nowa Kamionka uciekła świnka. Zwierzę zatrzymało się na rogatkach Sokółki – na drodze do Krynek. W złapaniu świnki pomogli policjanci i Straż Miejska. Film z całej akcji nakręcony przez Szymona Wrześniewskiego zrobił furorę w internecie. Świnką zainteresowały się media na całym świecie.

Następnie ze słuchaczami spotkał się Adam Plichta, który zrządza stokiem narciarskim w Kundzinie. Obiekt działa od czterech lat. Stok urządzono w sąsiedztwie miejscowego kościoła pw. Narodzenia NMP. Z roku na rok spotyka się tu coraz więcej amatorów sportów zimowych. Na początku lutego w Kundzinie rozegrano IV Parafialne Zawody w Narciarstwie Alpejskim pod Patronatem Burmistrza Sokółki.

O planowanym w bieżącym roku remoncie kina opowiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki. Prace modernizacyjne na zewnątrz i wokół budynku trwają od 2011 roku. Teraz ekipy remontowe wejdą do środka kina „Sokół”. Inwestycja ma trwać do końca bieżącego roku. Jej koszt to prawie 4 mln 800 tys. zł, z czego 3 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki podkreślił, że po remoncie kino „Sokół” będzie obiektem na miarę XXI wieku. Słuchacze dowiedzieli się również, że planowana jest sprzedaż starych krzeseł z kinowej widowni. Ich cena to 25 zł za sztukę. Jeden nabywca musi kupić co najmniej 5 krzeseł.

Na antenie Radia Białystok wystąpili także: Krzysztof Zalewski – organista z sokólskiej parafii Wniebowzięcia NMP oraz Michał Gieniusz – instruktor teatralny z Sokólskiego Ośrodka Kultury. Obaj panowie wspólnie z sokólską młodzieżą przygotowują musicale. Spektakle cieszą się ogromnym zainteresowaniem widzów. Obecnie trwają próby do musicalu o Papieżu Janie Pawle II. Premiera już w kwietniu w miejscowej kawiarni „Lira”.

Ostatnim z poruszonych zagadnień była planowana budowa biogazowi w Sokółce. Inwestycję tę planuje firma Eko – Gril. Unijne pieniądze na budowę biogazowi zostały już przyznane. Realizacja zadania pochłonie 12 mln zł, z czego 6 mln będzie pochodziło ze środków unijnych. O budowie biogazowi opowiedział słuchaczom Alfred Głuszyński, Prezes Zarządu Eko – Gril. W nowym zakładzie znajdzie zatrudnienie sześć osób. Na inwestycji skorzystają m.in. okoliczni rolnicy, którzy będą mieć wartościowy nawóz na swoje pola.

(UM)


Zobacz również

Skip to content