„Granica” na wystawie. Muzeum zaprasza

Ponad 200 eksponatów zatrzymanych przy próbie ich nielegalnego przewozu przez granicę można oglądać na wystawie w Muzeum Ziemi Sokólskiej. Ekspozycja została otwarta w sobotę 26 stycznia.

foto_009

Wystawa nosi tytuł „Granica”. Zgromadzono na niej zabytkowe eksponaty, które jesienią 2012 roku Izba Celna w Białymstoku przekazała nieodpłatnie dla Muzeum Ziemi Sokólskiej. Są tam m.in. patefony, samowary, żelazka, misternie wykonana zastawa stołowa, instrumenty muzyczne oraz ikony. Dodatkowo osoby odwiedzające wystawę zobaczą też przedmioty związane z historią polskiego celnictwa. Te ostatnie zostały wypożyczone przez białostocka Izbę Celną dla sokólskiej placówki na miesiąc.

W sobotnim otwarciu wystawy uczestniczyli m.in.: Dyrektor Izby Celnej w Białymstoku gen. Mirosław Sienkiewicz, Zastępcy Burmistrza Sokółki Krzysztof Szczebiot i Piotr Bujwicki oraz Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki.

Przybyłych gości powitała Aleksandra Pluta z Muzeum Ziemi Sokólskiej. Następnie głos zabrał Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki.

– Cieszymy się, że ta wystawa została przygotowana w Sokółce, która leży w niewielkiej odległości od granicy z Białorusią. Większość skonfiskowanych przedmiotów pochodzi właśnie stamtąd – podkreślił Piotr Bujwicki.

Zastępca Burmistrza Sokółki przypomniał, że 26 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Celnictwa. Z tej okazji złożył wszystkim funkcjonariuszom najlepsze życzenia i przekazał w imieniu władz Sokółki pamiątkowy grawerton.

– Dziękuję za zorganizowanie tej wystawy. Nadmienię, że sokólskie muzeum jest drugą tego typu placówką, z jaką nawiązaliśmy współpracę. Pierwsza to Muzeum Ikon w Supraślu, gdzie przekazaliśmy już tysiąc eksponatów – powiedział Dyrektor Izby Celnej w Białymstoku gen. Mirosław Sienkiewicz.

Zastępca Burmistrza Krzysztof Szczebiot dodał, że zgromadzone na wystawie zbiory obejrzą nie tylko mieszkańcy Sokółki i okolic, ale także obywatele innych państw Wspólnoty Europejskiej, którzy chętnie zatrzymują się w Muzeum Ziemi Sokólskiej.

Otwarcie ekspozycji było okazją do dokonania krótkiego podsumowania działalności Izby Celnej w Białymstoku. W materiałach przekazanych przez Rzecznika Macieja Czarneckiego czytamy m.in.:

„Za pośrednictwem Izby Celnej w Białymstoku do budżetu Państwa w 2012 roku trafiło łącznie blisko 1,7 mld zł. W 2012 roku wpływy z tytułu podatku akcyzowego wynosiły 1 mld zł, wpływy z podatku VAT – 650 mln zł, z cła – 37  mln zł.

W 2012 roku na przejściach granicznych nasi funkcjonariusze odprawili ponad 476 tys. samochodów ciężarowych ( w roku 2011 – 421 tys.: wzrost o 13%), a zewnętrzną granicę Unii Europejskiej w naszym województwie przekroczyło 4,5 mln osób (blisko 10% więcej niż w roku 2011). (…)

Funkcjonariusze Izby Celnej w Białymstoku ujawnili 127 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ponad 63 mln zł (w roku 2011 zajęto 95 mln szt.).”

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content