Prezenty na Mikołajki

W polskiej tradycji, przypadający 6 grudnia dzień imienin Mikołaja, jest okazją do robienia wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowywania bliskich drobnymi prezentami.

Stało się już tradycją, że w Mikołajki Urząd Miejski w Sokółce odwiedzają wolontariusze z Fundacji Sokólski Fundusz Lokalny. Również tym razem ubrani w czerwone czapki młodzi ludzie zbierali do puszek pieniądze na działalność SFL. Wszyscy ofiarodawcy otrzymali od mikołajkowej pary kalendarzyki na 2013 rok.

Przy okazji tego dnia, warto przypomnieć postać Świętego Mikołaja. Jest on jednym z tych świętych, których życiorys dokumentują tylko nieliczne fakty historyczne. Być może właśnie dlatego postać ta obrosła szeregiem mitów i legend.

Święty Mikołaj urodził się prawdopodobnie w zamożnej rodzinie w Patara położonej w zachodniej Lykii, prowincji Azji Mniejszej, ówcześnie należącej do Grecji, a obecnie zlokalizowanej na terytorium Turcji. Legenda głosi, że urodził się pomiędzy rokiem 280 a 286. Rodzice pozostawili mu sporą fortunę, którą postanowił rozdać ubogim.

Wszystkim, którzy chcieliby wysłać list to Świętego Mikołaja, podpowiadamy jego adres: Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content