Trzy modlitwy, jeden cel

W piątek 26 października pod Pomnikiem Pięciu Kultur w Sokółce zebrali się katolicy, prawosławni i muzułmanie, aby wspólnie pomodlić się o pokój na świecie.

Inicjatorem tego wyjątkowego wydarzenia w historii Sokółki był Zarząd Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach. 26 października wyznawcy islamu rozpoczęli obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram.

– Z tej okazji postanowiliśmy zaprosić duchownych różnych wyznań do wspólnej modlitwy o pokój. Uznaliśmy, że dobrym miejscem do jej przeprowadzenia będzie Pomnik Pięciu Kultur, który w 2010 roku pojawił się w Sokółce – powiedział Maciej Szczęsnowicz, Przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach.

Zebranych pod pomnikiem przywitał imam Aleksander Bazarewicz.

– Na Sokólszczyźnie urzeczywistniamy wizję naszego Wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II o „dialogu życia”, który polega na wzajemnym poszanowaniu wolności sumienia i kultu, dzieleniu się dobrami i współpracy. Tatarzy polscy, chrześcijanie katoliccy i prawosławni  stanowią na Podlasiu zintegrowaną „społeczność dialogu”, która może stać się przykładem nie tylko dla Europy, szukającej modelu współistnienia wielu kultur i religii, ale także dla całego świata, gdzie narody są nękane wojnami – powiedział imam Aleksander Bazarewicz.

W mieniu społeczności katolickiej modlitwę o pokój odmówił ksiądz Andrzej Matel z parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

– Papież Jan Paweł II zwoływał do Asyżu przywódców różnych religii, aby wspólnie prosić o  pokój na całym świecie. Bo pokój to wartość, którą trzeba się dzielić – podkreślił ksiądz Andrzej Matel.

Społeczność prawosławną reprezentował natomiast ksiądz Justyn Jaroszuk z parafii św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

– Na Ziemi Sokólskiej żyjemy w symbiozie wielu kultur i to jest coś, co nas wyróżnia – dodał ksiądz Justyn Jaroszuk.

Fakt, że Sokólszczyzna słynie z wielokulturowości podkreślił również Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

– Teraz przyjeżdża do nas wiele osób, żeby zobaczyć miejsce, gdzie zdarzył się Cud Eucharystyczny. Pielgrzymi mogą brać z nas przykład, jak żyć w zgodzie i poszanowaniu bliźnich – podkreślił Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content