Prezent dla Muzeum Ziemi Sokólskiej

Zabytkowe przedmioty z XIX i XX wieku przekazali pracownicy Izby Celnej w Białymstoku dla Muzeum Ziemi Sokólskiej. Są to rzeczy skonfiskowane na granicy oraz na bazarach i targowiskach. Podpisanie dokumentów potwierdzających przekazanie odbyło się we wtorek 9 października w białostockiej Izbie Celnej.

Większość przedmiotów pochodzi z Rosji. Wśród nich znalazły się m.in. akordeony, patefony (jeden z nich wciąż działa!), misternie wykonane komplety sztućców, łyżeczki do przypraw, żelazka na węgle, saksofon, liczydła, samowary, aparat fotograficzny, ozdobne figurki, a nawet biżuteria. W sumie z Izby Celnej w Białymstoku trafiło do Sokółki prawie 200 przedmiotów.

– Wzbogacą one zbiory naszego muzeum. Trzeba pamiętać, że te eksponaty w dużej części pochodzą z Kresów. To piękne kresowe pamiątki. Przygotujemy z nich specjalną ekspozycję – zapowiedział Piotr Bujwicki, Zastępca Burmistrza Sokółki, który był obecny przy przekazaniu zabytków.

– Wszystkie te rzeczy były konfiskowane na przestrzeni kilku lat przez podlaskich celników na granicy z Białorusią. Jutro Muzeum Ziemi Sokólskiej otrzyma jeszcze dwa prezenty. Będą to zabytkowe pianina, które zostaną przekazane w naszej placówce Suwałkach. Pianina skonfiskowano na granicy w Budzisku podczas próby przemytu papierosów – wyjaśnił Maciej Czarnecki, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Zastępca Burmistrza Piotr Bujwicki podkreślił, że ogromną zasługę w tym, iż zabytkowe przedmioty trafiły właśnie do Muzeum Ziemi Sokólskiej ma Jan Sierżan, Naczelnik Wydziału Likwidacji Towarów  Izby celnej w Białymstoku.

– I za to bardzo mu dziękujemy – dodał Piotr Bujwicki.

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content