Obiekt na miarę olimpijskich talentów

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w piątek 5 października w Zespole Szkół Integracyjnych w Sokółce. Tego dnia wmurowano akt erekcyjny w murach powstającej przy tej placówce nowoczesnej sali sportowej.

Boisko główne będzie miało wymiary 40×20 metrów, co umożliwi organizację rozgrywek na poziomie krajowym piłki nożnej halowej, ręcznej oraz siatkówki i koszykówki. Ruchome trybuny pomieszczą 200 osób.

Powierzchnia użytkowa sali sportowej przy sokólskim Zespole Szkół Integracyjnych wyniesie 1.555,4 metrów kwadratowych. Obiekt ma kosztować 3 mln 573 tys. 150 zł i będzie gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2013 roku.

Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego obecne były władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciel Podlaskiego Kuratorium Oświaty, duchowni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, wykonawcy inwestycji, a także szkolna społeczność.

Marzenia się spełniają

Zebranych powitała Krystyna Zubrzycka, Wicedyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych. O zabranie głosu została poproszona Maria Lilla Andrzejewska, Dyrektor placówki.

– Nasza sala sportowa jest symbolem spełnienia marzeń uczniów i nauczycieli. Długo czekaliśmy na tę inwestycję – podkreśliła Dyrektor ZSI. – Krzysiek, gratuluję ci determinacji i wytrwałości – tymi słowami Maria Lilla Andrzejewska zwróciła się do Krzysztofa Szczebiota, Zastępcy Burmistrza Sokółki, który przez wiele lat był dyrektorem tej placówki.

To właśnie Krzysztof Szczebiot konsekwentnie zabiegał o rozpoczęcie budowy nowoczesnej sali sportowej przy ZSI. Bo z faktem, że szkoła potrzebuje takiego obiektu, nikt nie dyskutował. To była oczywista rzecz. Kiedy przy innych placówkach oświatowych powstawały nowoczesne hale, uczniowie ZSI ciągle ćwiczyli w małej salce. Zimą do dyspozycji było natomiast lodowisko, o które z wielką troską dbał ówczesny Dyrektor – Zbigniew Steckiewicz. Wychowankowie szkoły odnosili wiele sukcesów sportowych. Nie mogli natomiast korzystać z własnej hali. Teraz to się zmieni.

– Pamiętam, jak kilka lat temu rozmawiałem z Irkiem Panasewiczem, który uczy u was wychowania fizycznego. Ten znany i lubiany przez wszystkich nauczyciel z zazdrością patrzył na salę sportową przy ówczesnej Szkole Podstawowej nr 4 Sokółce. Mówiłem mu: „poczekaj, Ty też będziesz uczył dzieciaki w takim obiekcie”. Widzisz, Irek – w końcu się doczekałeś! – powiedział Mieczysław Baszko, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego do Ireneusza Panasewicza.

Nowe pokolenia, nowe możliwości

Dyrektor Maria Lilla Andrzejewska podkreśliła, że budowa sali sportowej to w przypadku sokólskiego ZSI łączenie przeszłości z przyszłością. Szkoła powstała ponad 50 lat temu na miejscu zniszczonej żydowskiej synagogi. W latach 70. XX wieku dobudowano do niej nowy segment. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku przeprowadzono adaptację poddasza na potrzeby małej salki do ćwiczeń rehabilitacyjnych, bowiem od 1 września 1999 roku rozpoczęły tu edukację dzieci niepełnosprawne. Początek XX wieku to kolejna inwestycja w dawnej Szkole Podstawowej nr 2. Była nią budowa sali multimedialnej.

– Do naszej szkoły wciąż przychodzą nowe pokolenia. Musimy im stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju. Ta inwestycja to dowód, że inwestujemy w przyszłość młodych ludzi. W tym miejscu chciałabym podziękować radnym, którzy podjęli decyzję o przyznaniu środków na budowę sali sportowej przy ZSI – powiedziała Maria Lilla Andrzejewska.

– Powinniśmy życzyć sobie wszyscy, aby w obiekcie, który zostanie oddany do użytku już w przyszłym roku, swoje pierwsze sukcesy sportowe odnosili przyszli mistrzowie olimpijscy. Wierzę, że tak właśnie będzie. Jestem pełen podziwu dla pracy nauczycieli tej placówki i zaangażowaniu rodziców w życiu szkoły. Dobrze, że planowana od dawna inwestycja, doczekała się realizacji. Samorząd pozyskał na ten cel środki zewnętrzne w wysokości 1 mln 200 tys. zł. Prawie 2 mln 400 tys. zł to nasze środki własne – wyjaśnił Stanisław Małachwiej, Burmistrz Sokółki.

W imieniu Rady Rodziców głos zabrał Maciej Wierzbicki, który podziękował dla Stefana Dubija, Kierownika Gospodarczego ZSI, za to, że od dawna jest „dobrym duchem szkoły”.

Dokument dla potomności

Następnie uczestnicy uroczystości złożyli swoje podpisy pod aktem erekcyjnym następującej treści:

„5 października 2012 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Sokółce został wmurowany akt erekcyjny pod budowę sali gimnastycznej. To ważne w życiu miasta i społeczności naszej szkoły wydarzenie miało miejsce: gdy Papieżem był Benedykt XVI, Prawosławnym Metropolitą Warszawskim i całej Polski był Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Premierem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk, Wojewodą Podlaskim Maciej Żywno, Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jarosław Zygmunt Dworzański, Starostą Powiatu Sokólskiego Franciszek Budrowski, Podlaskim Kuratorem Oświaty Jerzy Kiszkiel.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia były władze samorządowe w osobach: Burmistrz Sokółki Stanisław Małachwiej, Wiceburmistrz Krzysztof Szczebiot oraz Wiceburmistrz Piotr Bujwicki.

Rozpoczęcie inwestycji stało się możliwe dzięki poparciu Radnych V i VI kadencji, przekazaniu środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przekazaniu środków w ramach programu „Budowa, przebudowa i remont infrastruktury sportowej podnoszącej atrakcyjność turystyczną regionu” przez Marszałka Jarosława Dworzańskiego dzięki poparciu Wicemarszałka Mieczysława Baszko.

Budowę według projektu Ryszarda Rybaka rozpoczęła firma GENO 15 listopada 2011 roku pod kierownictwem Adama Narbutta, gdy dyrektorem szkoły była Maria Lilla Andrzejewska.”

Akt erekcyjny poświęcili: Ks. Adam Baranowski – Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP (na jej  terenie znajduje się ZSI), Ks. Mitrat Włodzimierz Misiejuk – Proboszcz Parafii Prawosławnej Aleksandra Newskiego w Sokółce.

Metalową tubę z dokumentem wmurowano w jednej ze ścian powstającego budynku.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez młodzież z sokólskiego ZSI pod kierunkiem Doroty Domin, nauczycielki języka polskiego.

ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI:

(UM) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content