Jubileusz na pożegnanie lata

1 i 2 września odbyło się w Sokółce Pożegnanie Lata. Dwudniowa impreza połączona z obchodami 40-lecia firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. zgromadziła tłumy widzów. Jej organizatorami byli: Burmistrz Sokółki, Sokółka Okna i Drzwi S.A., Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce oraz Sokólski Ośrodek Kultury.

Atrakcje przewidziane na sobotę 1 września odbyły się nad miejscowym zalewem. Przez cały dzień sokółczanie mogli korzystać z bezpłatnego dowozu komunikacją miejską. Szefostwo Sokółka Okna i Drzwi S.A. zaprosiło wszystkich chętnych do zwiedzania swojej fabryki, która mieści się przy ul. Lotników Lewoniewskich. Ph. „Dzień innowacji technicznych” przygotowano wystawę pojazdów, jakie przyjechały do Sokółki z Politechniki Białostockiej.

Sporym zainteresowaniem cieszył się monster truck, czyli jazda po samochodach. Nieprzebrane tłumu obejrzały drifting. 

– Drifting polega na celowym zerwaniu przyczepności kół samochodu przy dużej prędkości i kontrolowaniu poślizgu na jak najdłuższym odcinku. Wywodzi się z japońskiego Nagano – wyjaśnił prowadzący.

Na scenie zaprezentowały się młode talenty, a o godz. 21 wystąpiła gwiazda wieczoru Kali 50/50. Na sobotę zaplanowano również dyskotekę plenerową.

W niedzielę 2 września „Pożegnanie Lata” przeniosło się na plac przed Urzędem Miejskim, pobliski park i uliczkę przed kinem. Teren imprezy wypełniły stoiska z żywnością regionalną. Były smakowite tatarskie kibiny, czebureki, razowe chleby, litewskie wypieki, swojskie wędliny i miody. Nie zabrakło też stoisk z łokociami i wyrobami artystycznymi.

Ci, którym nie brakowało odwagi mogli skoczyć na bungee. Okazało się, że chętnych do oddania skoku było sporo. Uliczkę przy kinie zajęły zabytkowe samochody. Każdy mógł usiąść za ich kierownicą i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

O godz. 14.30 rozpoczęła się gala boksu. Na ringu walczyli: Kamil Lenkiewicz (Boxing Sokółka) z Krzysztofem Pilisem (Hetman Białystok), Rafał Leszczyński (Cristal Białystok) z Karolem Krokosem (Boxing Sokółka), Roger Hryniuk (Cristal Białystok) z Pawłem Wierzbickim (Boxing Sokółka) oraz Patrycja Woronowicz (Boxing Sokółka) z Pauliną Borysiewicz (Hetman Białystok). Walkę pokazową stoczyli Maciej Miszkiń, zawodowy bokser z Sokółki z Remigiuszem Wóz z Team Siemianowice.

Maciej Miszkiń podziękował wszystkim, którzy mu kibicowali i pomagali w zorganizowaniu treningów. Bokser rodem z Sokółki wręczył dwie bokserskie rękawice dla Zastępcy Burmistrza Sokółki Piotra Bujwickiego oraz Wiceprezesa zarządu firmy „Budokrusz” Marka Lacha.

Po dawce zawodowego boksu przyszedł czas na trochę muzyki. Na scenie wystąpił zespół Avans Dance. Publiczność oklaskiwała też popisy tancerzy breakdance z Białegostoku.

Kolejnym punktem programu była prezentacja stypendystów sokólskich oraz trampkarzy i młodzików OSiR Sokół Sokółka. Dokonał jej Zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki. – Oto mamy przed sobą młodych ludzi, którzy są laureatami stypendiów sportowych Burmistrza Sokółki – powiedział Piotr Bujwicki.

Potem przyszedł czas na przypomnienie historii Sokółka Okna i Drzwi S.A. Firmę, która powstała w naszym mieście w 1972 roku reprezentowali: Marek Lewicki, Marcin Szymanowski, Mariusz Bielawski, Wojciech Rainko.

– Firma Sokółka Okna i Drzwi, dawniej jako Zakłady Stolarki Budowlanej Stolbud, przez cały okres swego istnienia skutecznie promowała w kraju i poza granicami nasze miasto. Mieszkańcy Sokółki są wdzięczni tej firmie za wkład, jaki wniosła ona w rozwój miasta. Przez 40 lat przez zakład przewinęły się całe pokolenia sokółczan, były ich tysiące. Dzięki powstaniu Stolbudu rozwinęło się również budownictwo wielorodzinne, szkoły, przedszkola, żłobek oraz został wybudowany szpital. Miasto zostało zaopatrzone w sieć ciepłowniczą. Największą rolę i wkład osobisty w rozwój naszego miasta wniósł wieloletni szef zakładu Pan Wojciech Drewniak, od niedawna Honorowy Obywatel Sokółki. Panie Wojciechu, dziękujemy – podkreślił zastępca Burmistrza Sokółki Piotr Bujwicki

Wieczorem odbyły się wybory Miss Sokółki 2012. O zdobycie tego tytułu zabiegało sześć kandydatek. Były to: Paulina Lenkiewicz z Geniusz koło Sokółki, Elwira Nowicka z Sokółki, Marta Grynczel z Jeleniej Góry koło Janowszczyzny oraz białostoczanki Anna Borowska, Magdalena Dąbrowska i Martyna Gobcewicz. Kandydatki musiały odpowiedzieć na serię pytań, zatańczyć w takt muzyki i zakręcić kołem hula – hop. Jurorzy zdecydowali, że Miss Sokółki została Paulina Lenkiewicz. – Nie spodziewałam się wygranej – przyznała po ogłoszeniu werdyktu najpiękniejsza sokółczanka. – Niedługo rozpocznę studia na kierunku marketing i zarządzanie. Lubię grać w siatkówkę. Do udziału w konkursie namówiła mnie koleżanka – powiedziała Miss Sokółki 2012.

W nagrodę otrzymała m.in. weekend dla dwojga w hotelu w Lipowym Moście. Tytuł I Wicemiss zdobyła Marta Grynczel, zaś II Wicemiss zostały Anna Borowska i Elwira Nowicka.

W roli gwiazdy wieczoru wystąpił Robert M. Imprezę zakończył pokaz fajerwerków.

(UM) Fot.: D. Biziuk

Skip to content