Sokólski Ośrodek Kultury

Spotkanie autorskie z Magdaleną Stopą

W piątkowe popołudnie, 24 października 2025 roku, w Sokólskim Ośrodku Kultury goszczono Magdalenę Stopę – dziennikarkę, historyczkę sztuki i autorkę licznych książek związanych z historią Warszawy i jej mieszkańców, a także Podlasiem, gdzie od 10 lat mieszka autorka.

Dzięki jej najnowszej publikacji „Eleonora Plutyńska. Wielka dama polskiej tkaniny” uczestnicy spotkania z Magdaleną Stopą, mogli przywołać do pamięci postać tej wyjątkowej kobiety, której losy wielokrotnie splotły się z Sokółką i Sokólszczyzną. W trakcie rozmowy usłyszeli jak zawiła historia rodzinna Eleonory Plutyńskiej (1886-1969) z domu Szczepanowskiej , córki znanego w historii przemysłu „król nafty” – Stanisława Szczepanowskiego, ukształtowała jej życie. Życie, które bez reszty Plutyńska poświęciła pracy artystycznej, pracy u podstaw i pracy z ludźmi. Ta wielka dama polskiej tkaniny miała ogromny wpływ na rozwój tkactwa dwuosnowowego w naszym regionie i powstania takich ośrodków tkackich jak Janów, który do dzisiaj pełni swoją funkcję lidera nie tylko na Podlasiu, ale też w całym kraju.

Spotkanie otworzyła dyrektorka SOK-u Barbara Maj, przyjemność poprowadzenia go miała Sylwia Nowakowska. Zaproszenie przyjęła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

O tym jak profesor Plutyńską wspominały jej uczennice, dowiedziano się z filmu dokumentalnego Kazimierza Muchy „Pani Profesor” z 1971 roku, który nostalgicznie podsumował piątkowe spotkanie.

Dodatkową atrakcją był pokaz tkaczki ludowej Edyty Wiśniewskiej, która zaprezentowała tradycyjny sposób tkania pasów zwanych krajkami techniką „na nodze”, co spotkało się z dużym zainteresowaniem gości i naszej gościni Magdaleny Stopy.

Książka Magdalent Stopy „Eleonora Plutyńska. Wielka dama polskiej tkaniny” jest do kupienia w Muzeum Ziemi Sokólskiej przy ul. Piłsudskiego 2.

Zdjęcia: Wojciech Panow


Zobacz również

Przejdź do treści