Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. informuje, że przedsiębiorca realizując nową inwestycję na terenie miasta może skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie decyzji o wsparciu nowej inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Nowa inwestycja to:
- Utworzenie nowego przedsiębiorstwa,
- Zwiększenie zdolności produkcyjnej,
- Dywersyfikacja produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych produktów,
- Zmiana procesu produkcyjnego,
- Nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym aktywa nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.
Wysokość pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT- wynosi:
- 50 % dla dużego przedsiębiorcy
- 60 % dla średniego przedsiębiorcy,
- 70 % dla małego i mikroprzedsiębiorcy
poniesionych kosztów kwalifikowanych.
Najwyższa pomoc publiczna w kraju
Na zrealizowanie inwestycji i skorzystanie z ulgi podatkowej przedsiębiorca otrzymuje 15 lat, licząc od dnia otrzymania decyzji o wsparciu. Aby otrzymać pomoc publiczną projekt inwestycyjny musi spełnić kryteria ilościowe i jakościowe
- kryterium ilościowe – minimalne nakłady inwestycyjne, które musi ponieść przedsiębiorca – zależne od lokalizacji i wielkości przedsiębiorcy oraz rodzaju inwestycji,
- kryterium jakościowe – ilość punktów dotycząca projektu inwestycyjnego do uzyskania w Państwa mieście: 4.
Pomoc publiczną mogą otrzymać:
- firmy z sektora tradycyjnego przemysłu z wyjątkiem przedsiębiorstw produkujących m.in.: alkohol, wyroby tytoniowe, stal, energię elektryczną i gaz.
- firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, m.in.: usługi informatyczne, badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usługi w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), usługi w zakresie badań i analiz technicznych, usługi centrów telefonicznych, usługi architektoniczne oraz inżynieryjne.
Szczegółowy zakres działalności, na które nie wydaje się decyzji o wsparciu zawarty jest w Rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz.U. 2025 poz. 108).
UWAGA! Decyzję o wparciu nowej inwestycji na gruntach prywatnych i publicznych wydaje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Szczegółowe informacje na stronie:
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
DO POBRANIA:
(MK) SSSE