Muzeum Ziemi SokólskiejSokólski Ośrodek Kultury

Trwają prace nad wystawą i filmem „Dżennet”

Trwają prace nad wystawą i filmem poświęconym niesamowitej biografii Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej

Od stycznia w Sokólskim Ośrodku Kultury i w Muzeum Ziemi Sokólskiej połączone siły grafików, historyków i archiwistów pracują nad stworzeniem wystawy oraz filmu dokumentalnego pt. „Dżennet”, poświęconych niezwykłej osobie o niesamowitej biografii Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej (1915-1992) – Tatarki, dziennikarki i żołnierki, która walczyła o polską niepodległość.

Prace grupy projektowej to pokłosie grantu z Programu pn. „Z kobietami – patriotkami” – II edycja – wzmocnienie świadomości na temat roli kobiet-patriotek w historii Polski, którą SOK otrzymał od Fundacja Totalizatora Sportowego. Dzięki wystawie i materiałowi video przywołana zostanie do zbiorowej pamięci herstoria Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej – polskiej Tatarki, doświadczonej żołnierki z piękną kartą historyczną (AK), empatycznej społeczniczki i dziennikarki, kobiety o pełnym zwrotów, przebogatym życiorysie, rozgrywającym się na tle kluczowych wydarzeń wojennej i powojennej Polski. Muzeum Ziemi Sokólskiej jest w posiadaniu kilku artefaktów związanych ze Skibniewską.

Biografia Dżennet niczym film akcji obfitowała w wiele zwrotów, a bohaterka znajdowała się w wirze największych wydarzeń okresu II wojny światowej, walczyła na froncie, była członkinią ZWZ, brała udział w bitwie pod Monte Casino, opiekowała się wojennymi sierotami we Włoszech i redagowała pismo „Dziatwa”. Po powrocie do kraju, w 1947 roku, spotykały ją szykany ze strony ówczesnej władzy. Była zatrudniona w spółdzielniach pracy jako hafciarka. Niestrudzenie wspierała Związek Tatarów Polskich i podlaskich tatarów. U schyłku życia wielokrotnie przyjeżdżała do Sokółki współtworząc tzw. Orienty Sokólskie, których celem było przybliżenie kultury tatarskiej.

Herstoria Dżennet zawieszona pomiędzy dwoma Ojczyznami – Polską i Kaukazem, pomiędzy różnymi kulturami i tradycjami, dowodzi tego, jak ogromną wartość niesie różnorodność i otwartość.

Partnerem działań projektowych jest Związek jest Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki. Wystawa wpisze się w obchody 100-lecia Związku Tatarów Polskich w Polsce, a jej otwarcie jest w programie sokólskiej Nocy Muzeów 2025.

Projekt realizowany jest z grantu Fundacji Totalizatora Sportowego w ramach Programu pn. „Z kobietami – patriotkami” – II edycja – wzmocnienie świadomości na temat roli kobiet-patriotek w historii Polski.

SOK / Muzeum Ziemi Sokólskiej


Zobacz również

Skip to content