Muzeum Ziemi Sokólskiej

Genealogia dla każdego

W sobotnie popołudnie 18 stycznia 2025 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK odbyło się spotkanie ze Stowarzyszeniem Jamiński Zespół Indeksacyjny.

O działalności Stowarzyszenia opowiedział Zbigniew Mierzejewski. Tajemnicza nazwa skrywa pasjonatów rodzinnej genealogii o wspólnych korzeniach. Grupa ta w pewnym momencie wpadła na pomysł udostępnienia szerszemu gronu odbiorców swojej nieodpłatnej pracy nad indeksacją ksiąg parafialnych. Pomysł rozrósł się w budowę bazy służącej do poszukiwań genealogicznych (https://search.jzi.org.pl/geneo/). Stowarzyszenie prowadzi także działalność wydawniczą, publikuje opracowania metryk parafialnych, literaturę wspomnieniową, a nawet powieści inspirowane rodzinną genealogią. Ostatnio wydało pozycje związane z Sokólszczyzną: “Spis domów w mieście Sokółce położonych z podziałem na trzy części. Sporządzony 27 kwietnia 1831 roku” oraz “Wypis z księgi spowiadających się i przyjmujących komunię św. Dąbrowskiego Rzymskokatolickiego Kościoła za 1864 rok”. Tę pierwszą publikację opracował Waldemar Daszuta, drugą – Wojciech Boćkowski. Spotkanie dotyczyło omówienia tych pozycji.

Okazało się, że tłumaczenie „Spisu domów w mieście Sokółce…” autorstwa Dominika Pietrasza, które zostało opracowane przez W. Daszutę odnosi się do przechowywanego w Archiwum Państwowym w Białymstoku spisu administracji państwowej sporządzonego z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Dominik Pietrasz, emerytowany adwokat w latach 70-tych zdobył kopie fotograficzne “Spisu domów w mieście Sokółce…” przy okazji własnych poszukiwań genealogicznych i przetłumaczył go z języka rosyjskiego po czym przekazał tłumaczenie do biblioteki publicznej w Sokółce. Dzięki uczestnikom spotkania udało się ustalić dokładne źródło dokumentu i dopowiedzieć z czego wynikał i jak wyglądał przestrzennie podział miejscowości dokonany w spisie.

Pasjonaci lokalnej genealogii usłyszeli również skąd jeszcze można czerpać wiedzę o swoich przodkach, dzięki wystąpieniu Wojciecha Boćkowskiego, który również włączył się w opracowanie kościelnych spisów parafialnych osób spowiadających się. W sokólskiej parafii św. Antoniego spisy takie przeprowadzono m.in. w latach 1852, 1864 i 1909 i ich ogólna charakterystyka, dostępność została przez niego wstępnie omówiona.

Uczestnicy spotkania uzyskali rzeczywiste wsparcie w swoich poszukiwaniach genealogicznych, chętnie także sami dzielili się swoją wiedzą i uwagami na temat własnych poszukiwań przodków oraz zakupywali publikacje związane z regionem wydane przez stowarzyszenie.

Relacja fotograficzna ze spotkania – W. Panow:

(EW)


Zobacz również

Skip to content