SOK

Tłumy na spacerze historycznym po Zabrodziu

Sobotni (7.09.2024 r.) spacer historyczny po sokólskim Zabrodziu zgromadził prawdziwe tłumy. Cieszymy się szczególnie z tego, że wzięli w nim udział mieszkańcy dzielnicy. Dzięki temu mogliśmy zdobyć więcej informacji do stworzenia turystycznej „Mapy naszego miasta”.

Mieliśmy świetnego przewodnika – Pan Wojciech Boćkowski nie dość, że rodowity mieszkaniec dzielnicy, to jeszcze pasjonat genealogii i historii. Dzięki jego dociekliwości dowiedzieliśmy się np. w którym domu mieszkała Esther Gorintin (Estera Gubińska), gwiazda kina francuskiego urodzona w Sokółce, a także kim był tragicznie zmarły żołnierz kampanii 1920 r., który zginął na łąkach „uroczyska pognoje”. Dowiedzieliśmy się skąd prawdopodobnie wzięła się nazwa ulicy Roski (dawniej Roszkowska), jak wyglądał rozwój tej części miasta. Była wspólna refleksja nad lokalizacją dawnego dworu oraz nazwą „Bałkany”, która do dziś funkcjonuje w lokalnym obiegu, a przed II wojną światową była to oficjalna nazwa dzisiejszej ulicy Wasilkowskiej.

Pytacie o kolejne spacery… W projekcie zakładamy jeszcze jedno spotkanie, ale o charakterze roboczym, gdzie pochylimy się (dosłownie) nad mapą, by zaznaczyć na niej ważne i ciekawe dla mieszkańców punkty w mieście. Informacje na ten temat podamy w najbliższym czasie.

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i gminie Sokółka. Partner strategiczny: Bank Spółdzielczy w Sokółce.

Organizator: Grupa nieformalna „Miłośnicy Ziemi Sokólskiej”
Partner: Sokólski Ośrodek Kultury

fot. Wojciech Panow
(AT) SOK


Zobacz również

Skip to content