Tu się kręci! czyli ferie w bibliotece z książką, filmem i świetną zabawą

“Ferie 2024” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej im. Wisławy Szymborskiej w Sokółce były wyjątkowe, sprawiła to formuła, jaką przyjęto dla spotkań. Rodzinne warsztaty literacko-plastyczne w bibliotecznej placówce stały się okazją do wspólnego spędzenia czasu rodziców z dziećmi.

Każdy dzień rozpoczynano czytaniem bajki lub opowiadania. Propozycja przygotowania własnej inscenizacji wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” spotkała się z akceptacją i wzięto się do pracy. Okazało się, że to świetna okazja do odkrycia swoich talentów, do sprawdzenia się w pracy zespołowej i rozwinięcia skrzydeł wyobraźni. Możemy zdradzić, że u wielu z uczestników i uczestniczek ujawniło niezwykłe umiejętności aktorskie i organizacyjne. Wspólnie ustalono podział ról, ćwiczono emisję głosu, konsultowane były pomysły na wykonanie utworu.

Cykl spotkań zakończono zasłużonym relaksem, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Był też czas na poczęstunek i zestaw zabaw dla dzieci. W efekcie warsztatów powstał film, który następnie udostępniony został na profilu facebookowym placówki. (zapraszamy do obejrzenia). Także na tym profilu można bliżej zaprzyjaźnić się z maskotką biblioteczną, Smoczycą Zenobią, bez której ferie nie miałyby swego uroku! Pojawiły się więc filmy promujące czytelnictwo z jej udziałem i udziałem chętnych dzieci. Do tej drużyny dołączyła nowa mieszkanka biblioteki – kłótliwa Myszka Minnie. Oj, działo się! A co? Zobaczcie sami!

W ramach „Ferii z biblioteką”, Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Sokółce miał także przyjemność gościć dzieci ze Świetlicy pod Aureolą św. Józefa na Osiedlu Zielonym oraz Panie Małgorzatę Zieziulę i Elżbietę Borowik. Spotkanie w placówce rozpoczęło się od prelekcji przygotowanej przez Panie Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Sokółce, sierż. szt. Magdalenę Afonin oraz mł. asp. Annę Olechowską. Poruszony został bardzo ważny temat bezpieczeństwa podczas ferii, w bardzo ciekawej formie. Dzieci zwiedziły tez bibliotekę poznały księgozbiór oraz zasady zapisywania się i wypożyczania książek. W końcu nadszedł czas na zabawę. Oczywiście, jak przystało na bibliotekę, było to spotkanie z baśnią… Wysłuchano jej jednak w bardzo aktywny sposób! Były przebrania i szaleństwo z bajkową „karetą”, którą ruszono do Pięknej Krainy, w świat śmiechu i całego mnóstwa wydarzeń. Gdy już się wszyscy zmęczyli podróżą, kącik malucha stał się kącikiem wypoczynku i nikomu nie chciało się z niego wychodzić!

Zaangażowanie, pasja i poświęcenie dzieci oraz rodziców imponowały bibliotekarkom, za co pragną złożyć wyrazy ogromnej wdzięczności dużym i małym czytelnikom. Bardzo cieszy fakt, że dzieci lubią atmosferę biblioteki, i chociaż ferie już się skończyły, bibliotekarki czekają, więc do zobaczenia!

BP Oddział dla Dzieci


Zobacz również