Niepodległa ma 105 lat

W ciągu ostatnich dwóch wieków Polska tylko przez czterdzieści cztery lat była państwem niepodległym. Dzień 11 listopada to narodowe święto wolności, o której marzyły i o którą walczyły pokolenia Polaków. Od 1918 roku nasza Ojczyzna doświadczyła już śmiertelnego zagrożenia w wojnie z bolszewikami, przeżyła koszmar wojny i okupacji oraz półwiecze sowieckiego komunizmu. W sobotę 11 listopada 2023 roku w Sokółce świętowano 105. rocznicę odzyskania niepodległości.

11 listopada 2023 r.

W rocznicowych obchodach – w imieniu Burmistrza Sokółki Ewy Kulikowskiej – uczestniczył Zastępca Burmistrza Adam Juchnik.

Obchody rozpoczęło nabożeństwo w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Po nim odprawiono mszę za Ojczyznę w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele kolumny szła Powiatowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół w Suchowoli.

Zgromadzeni pod pomnikiem wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Następnie zostały wygłoszone przemówienia okolicznościowe. Głos zabrał Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.
– Bez niepodległości nie jesteśmy w stanie o sobie decydować. Polska jest tym krajem na mapie świata, który stale musiał walczyć o swoją suwerenność. Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. W tym uroczystym dniu, składam życzenia obrońcom polskich granic. Cieszę się, że żyjemy w kraju, gdzie wolność nabiera nowych kolorów – powiedział Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Juchnik.

Po przemówieniach, poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content