W 15. rocznicę Cudu Eucharystycznego w Sokółce

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska uczestniczyła w Archidiecezjalnym Dniu Eucharystii, który odbył się w niedzielę 1 października 2023 roku w parafii św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Tego dnia obchodzono też 15. rocznicę Cudu Eucharystycznego, który wydarzył się w tym miejscu.

Uroczystej mszy, jaka została odprawiona na ołtarzu polowym, przewodniczył Metropolita Białostocki Abp Józef Guzdek.

15. rocznica Cudu Eucharystycznego w Sokółce

– W 15. rocznicę niezwykłego wydarzenia eucharystycznego w Sokółce, gromadzimy się wokół ołtarza, aby jeszcze raz wybrzmiało pytanie z dzisiejszej Ewangelii: «Co myślicie?». Jakie jest wasze podejście do jednej z najważniejszych prawd wiary? Czy potraficie przez proste gesty potwierdzić wiarę i szacunek dla Boga ukrytego pod postaciami chleba i wina?” – mówił podczas homilii Metropolita Białostocki. – Niech to dzisiejsze spotkanie przy ołtarzu Jezusa Chrystusa w Sokółce, umocni naszą wiarę w prawdziwą obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina – zachęcał.

Mszę św. koncelebrował Abp Senior Edward Ozorowski oraz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko i kilkudziesięciu kapłanów.

W darach ołtarza Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska przekazała parafii kielich do rozdawania komunii.

Na zakończenie liturgii kanonicy sokólskiej kolegiaty w procesji przenieśli do ołtarza polowego znajdującego się przed sanktuarium Najświętszy Sakrament i kustodię z Cząstką Ciała Pańskiego. Po wspólnej adoracji i odmówieniu Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i Aktu Zawierzenia Abp Guzdek udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

12 październiku tego roku minie 15 lat od Wydarzenia Eucharystycznego. Sokółkę co roku odwiedzają dziesiątki tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu pielgrzymują przede wszystkim mieszkańcy Archidiecezji Białostockiej, dzieci pierwszokomunijne, nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz kapłani.

Sokólska świątynia jest miejscem szczególnie żywego kultu Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W październiku 2008 roku na hostii upuszczonej przez kapłana podczas udzielania Komunii św., i przechowywanej następnie w zakrystii, zauważono krwistoczerwone plamy. Po badaniach naukowych patomorfologów oraz ustaleniach specjalnie powołanej komisji ogłoszono, że na hostii znajduje fragment tkanki ludzkiego mięśnia sercowego w stanie agonalnym.

Wydarzenie Eucharystyczne zostało uznane na szczeblu diecezjalnym. O rozszerzeniu kultu na cały Kościół decyzję wydać może Stolica Apostolska, która jest na bieżąco informowana o kulcie eucharystycznym i doznawanych przez wiernych łaskach. W parafii gromadzone są świadectwa otrzymanych łask i potwierdzenia badań niewyjaśnionych medycznie uzdrowień.

9 kwietnia 2009 r. kościół pw. św. Antoniego w Sokółce został podniesiony do rangi kościoła kolegiackiego i została przy nim ustanowiona kapituła kolegiacka Najświętszego Sakramentu. 2 października 2011 roku Cząstka Ciała Pańskiego została ukazana wiernym i od tego momentu wraz z Najświętszym Sakramentem udostępniona jest do codziennej adoracji.

(DB) Na podstawie materiałów ze strony Archidiecezji Białostockiej (archibial.pl)
Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content