Film dokumentalny “Siłaczki z Polanek”

KGW w Polankach “Polaneczki” przedstawia efekt swojej kilkumiesięcznej pracy w postaci filmu dokumentalnego pt. “Siłaczki z Polanek”. W materiale filmowym mieszkanki Polanek – małej podlaskiej wsi, opowiadają swoje herstoryczne opowieści związane z życiem na wsi na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Dokument doskonale wpisuje się w archiwistykę społeczną, która pozwala na zbieranie materiału audio i video, rejestrując tym samym wspomnienia osób, które chcą podzielić się swoją historią. Mając możliwość rozmowy z kobietami z roczników lat 30, 40 czy 50 i 60 mogliśmy zaobserwować zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci na wsi podlaskiej, a co za ty idzie poznać zwyczaje, obowiązki i życie codzienne mieszkanek tak odległe od współczesności.

Jesteśmy wdzięczne i pełne podziwu dla kobiet wiejskich, których ciężka praca, upór i determinacja sprawiły, że my – córki, wnuczki i prawnuczki mamy lepszy start w przyszłość.

Film powstał w ramach akcji Masz Głos. Jest inicjatywą Fundacji Batorego realizowaną w edycji 2023 we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, z Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju „Inspiracje”, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju – PZR, Fundacja Teatrikon. W latach 2022-2023 akcja jest współfinansowana przez Open Society Foundations. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl. www.maszglos.pl.

Partnerzy:
Fundacja Batorego
Sokólski Ośrodek Kultury
Urząd Miasta Sokółka

Koordynator Projektu Sylwia Nowakowska


Zobacz również

Skip to content