100 lat Pani Stanisławy

Urodziła się 15 września 1923 roku w Pawełkach koło Sokółki. Całe życie pracowała na gospodarstwie. Doczekała się trójki dzieci. Od sześciu lat mieszka w Sokółce u córki. W piątek 15 września 2023 roku Stanisława Dowgiert w otoczeniu dzieci, wnuków i prawnuków świętowała swoje setne urodziny. W tym uroczystym dniu Dostojną Jubilatkę odwiedzili również Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska wraz z Zastępcą Adamem Kowalczukiem, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Sokółce Ewa Ołowska oraz Kierownik sokólskiego KRUS Bożena Turycz.

Pani Stanisława miała dwójkę rodzeństwa – siostra zmarła w wieku 96 lat, a brat 98 lat.
– Jak do tej pory, to w waszej rodzinie tylko ja doczekałam setnych urodzin – podkreśliła Jubilatka.

Jej mąż Jan przez długi czas był sołtysem w Pawełkach. Kobieta owdowiała w 2007 roku. Stulatka ma sześcioro wnuków i siedmioro prawnuków. Zapytana o receptę na długowieczność, powiedziała, że w życiu trzeba być pogodnym człowiekiem, nie narzekać, często się uśmiechać.

Zdjęcie grupowe

– Kiedyś jadło się chleb, słoninę, cebulę. Mięso było tylko od święta. Ludzie odżywiali się skromnie, ale na pewno zdrowiej niż obecnie. Mama często o tym opowiada. Teraz lubi zjeść wszystko, ale ważne, żeby były to świeżo przygotowane potrawy. Słodyczy też nie odmawia. Jak wnuki przywoziły jej ptasie mleczko, to powiedziała, że to dla starych ludzi, a ona woli normalne cukierki – dodała córka Pani Stanisławy – Wiesława.

Stulatka cieszy się w miarę dobrym zdrowiem. Lubi czytać gazety (jeszcze niedawno bez okularów!) i oglądać telewizję.
– Życie przelatuje jak błyskawica. Człowiek nie obejrzał się i już ma sto lat – podkreśliła Stanisław Dowgiert.

(DB) Fot.: D. Biziuk


Zobacz również

Skip to content