Narodowe Czytanie Nad Niemnem

W piątek 8.09.2022 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce uczestniczyła w dwunastej edycji Narodowego Czytania – ogólnopolskiej inicjatywy, promującej najważniejsze dzieła polskich autorów, akcja odbywa się pod patronatem honorowym pary prezydenckiej.

Biblioteka Publiczna w Sokółce uczestniczyła w dwunastej edycji Narodowego Czytania

W tym roku wspólnie czytaliśmy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Powieść wydana w 1888 roku jest nie tylko ponadczasową historią o miłości, ale też krajobrazem Polski w czasach po powstaniu styczniowym.

W liście promującym inicjatywę Prezydent Andrzej Duda tak pisze o dziele Orzeszkowej: To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

Przed Narodowym Czytaniem, pani Katarzyna Nowak z Fundacji Języka Polskiego w Warszawie poprowadziła zajęcia dotyczące dzieła Orzeszkowej. Uczestnikami prelekcji byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, wraz z nauczycielkami: Małgorzatą Kułakowską i Jolą Zielenkiewicz. Referat zatytułowany „Roślinność w Nad Niemnem” podchodził do dzieła Elizy Orzeszkowej w nieoczywisty sposób. Była to opowieść w świat natury. Uczniowie mieli okazje poznać wiele ziół i kwiatów opisywanych przez polską pisarkę, każda roślina wiązała się z historią o jej zastosowaniach i ludowym znaczeniu. Był to wgląd w kulinaria, medycynę i … czary.

Uczniowie przez cały czas mieli szanse popisać się znajomością roślin i ich zastosowaniu. Część wykazała się znaczną wiedzą, inni szczęściem w zgadywaniu.
Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania, zarówno tym, którzy siedzieli na widowni, jak i tym, którzy odważyli się przeczytać na głos fragment powieści Elizy Orzeszkowej.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pani Burmistrz Ewy Kulikowskiej i Zastępcy Burmistrza Panu Adamowi Juchnikowi, którzy objęli inicjatywę patronatem i uświetnili wydarzenie swoją obecnością. Gratulujemy też zwycięzcom quizu dotyczącego wiedzy o powieści “Nad Niemnem”. Liczymy, że biblioteczne upominki sprawiły Państwu radość. Zapraszamy za rok na kolejną edycję wydarzenia.

Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content