ZUS

ZUS na bieżąco wypłaca środki z programu „Dobry Start”

Już ponad 426 mln zł trafiło na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start”. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1,4 mln. Wnioski o 300 plus można składać do końca listopada. Złożenie poprawnego wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.

Logo ZUS

To już trzeci rok, gdy wnioski o 300 plus z programu „Dobry Start” rozpatruje tylko ZUS. Tylko w ubiegłym roku szkolnym z „Dobrego Startu” w całym kraju skorzystało ponad 4,6 mln dzieci, w województwie podlaskim niemal 133 tys. Łączna kwota wsparcia wyniosła 1,4 mld zł, zaś na Podlasiu 39,8 mln zł- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Wnioski o świadczenie 300 plus na nowy rok szkolny ZUS przyjmuje już od 1 lipca. Jak dotąd do ZUS-u wpłynęło ich blisko 2 mln, w województwie podlaskim niemal 50 tys. Zakład na bieżąco wypłaca środki z programu. Do rodzin trafiło już ponad 426 mln złotych. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1,4 mln.

Aby otrzymać środki na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek. Można to zrobić wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, Platformy Usług Elektronicznych
(PUE ZUS), portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku upływa 30 listopada. Złożenie wniosku po tym terminie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W innym przypadku, gdy rodzic przeoczy termin i wniosek wyśle później, to niestety nie otrzyma świadczenia.

W niektórych sytuacjach o pieniądze może wystąpić sam uczeń. W swoim imieniu wniosek może złożyć np. pełnoletni uczeń, który samodzielnie się utrzymuje, ponieważ jego rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.

Chcąc otrzymać wsparcie jak najszybciej, warto pospieszyć się z wysłaniem wniosku. Złożenie poprawnego wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia do 30 września.
Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach – we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Informacje na temat wniosku i jego obsługi można znaleźć na portalu PUE ZUS. Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejdź do zakładki [Dobry Start].

W ramach programu „Dobry Start” rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów, czy innych akcesoriów potrzebnych do nauki dla ucznia. Świadczenie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do ukończenia 24. roku życia. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym. Wsparcie finansowe nie przysługuje natomiast na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów.

(KM) ZUS


Zobacz również

Skip to content