Zaproszenie na wystawę fotografii Elwiry Zabłockiej

„Zdjęcia to tylko ułamek tamtej rzeczywistości, nie ma na nich strachu, radości, niepewności, nie słychać odgłosu wystrzałów, ani opowieści mieszkańców” – mówi pani Elwira Zabłocka – sokólska nauczycielka, wolontariuszka, autorka fotografii, które Biblioteka będzie miała okazję prezentować w swoich murach w sierpniu 2023 r.

Plakat

Wystawa ukazuje Ukrainę w ujęciach obiektywu od pierwszych dni wojny, która rozpoczęła się w lutym 2022 r., w takich miejscowościach, jak: Lwów, Bucza, Irpień, Mikołajów, Chersoń, Odessa, Charków, Zaporoże, Kijów i wielu innych. Pani Elwira we współpracy z różnymi organizacjami niesie pomoc dokumentując swoje przedsięwzięcia za pomocą aparatu. Mówi, że największy wpływ na wyjazd za wschodnią granicę miała na nią grupa „Kobiety za kółko” – która zrzesza kobiety pragnące pomóc w bezpłatnym transporcie uciekinierkom i ofiarom wojny na Ukrainie bezpiecznie dostać się z granicy do punktu, do którego dążą w jak najlepszych warunkach. Autorka zdjęć nie skupia się na sprecyzowanej grupie docelowej, jej wyjazdy dotyczą zarówno żołnierzy, domów dziecka, organizacji pomocowych w Ukrainie, szkół, schronisk, ale także osób prywatnych. Fotografie są niezwykle poruszające i pobudzają do refleksji – przypominają o ludzkim wymiarze taktycznych manewrów wojskowych, które z niepokojem mamy okazję śledzić w mediach.

Wystawa zdjęć do obejrzenia w holu Biblioteki Publicznej w Sokółce, Os. Centrum 21, sierpień, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

(NN) Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również