Wyniki II zjazdu Bilardowej Ekstraklasy

Zdjęcie grupowe

Tuż po Majówce w Kielcach rozegrany został kolejny w tym sezonie zjazd Bilardowej Ekstraklasy. W tamtejszej Galerii Echo przez trzy dni rywalizowało ze sobą dziewięć najlepszych zespołów w Polsce. Nie zabrakło niespodzianek.

Pierwszego dnia drużyny przystąpiły do 4. kolejki, która zainaugurowana została przez gdański Green Club oraz Fair Play Jaworzno. Ekipa znad morza od początku, do samego końca kontrolowała przebieg spotkania wygrywając dwie pierwsze sesje kolejno 4:2 i 4:3, zaś w finałowe starcie zakończyło się rezultatem 4:4. Tym samym na koniec tablica wyników pokazała 12:9 na korzyść zespołu z Trójmiasta.

W drugiej potyczce Nosan Kielce zmierzył się z Akademią Bilardową Rokietnica. Mecz bardzo ciekawy, zwłaszcza że naprzeciw siebie stanęli mistrz Polski z 2022 roku (w tej roli Nosan) oraz triumfator ligowych zmagań 2021 roku – Rokietnica. W dwóch pierwszych sesjach zdecydowanie przeważał gospodarz zjazdu, który zamknął je czteropunktową przewagą (8:4). Ku zaskoczeniu wszystkich Nosan w ostatniej sesji roztrwonił przewagę z nawiązką. Duet Michał Turkowski i Tomasz Kapłan przegrali z Radosławem Babicą i Adamem Stankiewiczem aż 3:8. Ten bilans sprawił, że ostatecznie zwycięsko z tego starcia wyszła Rokietnica, która jako pierwsza uzyskała wymagany pułap punktów (12:11).

4. seria spotkań Bilardowej Ekstraklasy zamknięta została sesją popołudniową, w której rozegrano kolejne dwa starcia. Do stołu ponowie podeszła Akademia Bilardowa Rokietnica, jaka tym razem miała zmierzyć się z Zakręconą Bilą Poznań. Derby Wielkopolski zdecydowanie wygrała drużyna Babicy, która zdemolowała osłabioną absencją Mateusza Śniegockiego oraz Wojciecha Sroczyńskiego Zakręconą Bilę 12:3. Czwartek zamknął mecz TCF HUB go77.pl Kraków – Metal Fach LP Sokółka zakończony wynikiem 12:11 na korzyść beniaminka z Małopolski.

4. kolejka:
Green Club Gdańsk – Fair Play Jaworzno 12:9
Nosan Kielce – Akademia Bilardowa Rokietnica 11:12
Zakręcona Bila Poznań – Akademia Bilardowa Rokietnica 3:12
TCF HUB go77.pl Kraków – Metal Fach LP Sokółka 12:11

Następny dzień II Zjazdu Bilardowej Ekstraklasy (5. kolejka) rozpoczął się od starcia Metal Fach LP Sokółka – Zakręcona Bila Poznań. Klub z województwa wielkopolskiego tym razem stanął na wysokości zadania i wygrał 12:10. Podczas sesji porannej rozegrany został tylko jeden mecz, gdyż konfrontacja na linii Akademia Bilardowa Rokietnica – WSB Soffia Warszawa przełożona została na inny termin.

W piątkowe popołudnie swoją serię spotkań w ramach majowego zjazdu rozpoczął wicemistrz Polski, DaSo Team Dekada Sosnowiec. Drużyna z indywidualnym mistrzem świata na pokładzie, a więc Wojciechem Szewczykiem, pokonała Green Club Gdańsk 12:10. Na koniec tego dnia mecz na pełnym dystansie kibicom zagwarantowały zespoły Fair Play Jaworzno i TCF HUB go77.pl Kraków. Beniaminkowie Bilardowej Ekstraklasy nie dawali za wygraną – pierwsza sesja to zdecydowana wygrana krakowskich zawodników (4:0), ale w drugiej nieznacznie lepsze było Jaworzno (5:4). W ostatniej odsłonie podopieczni Bogdana Wołkowskiego z województwa śląskiego wygrali zdecydowanie, bo 7:3 i tym samym zwyciężyli w całym meczu 12:11.

5. kolejka:
Metal Fach LP Sokółka – Zakręcona Bila Poznań 10:12
Akademia Bilardowa Rokietnica – WSB Soffia Warszawa PRZEŁOŻONY
DaSo Team Dekada Sosnowiec – Green Club Gdańsk 12:10
Fair Play Jaworzno – TCF HUB go77.pl Kraków 12:11

Na 6 maja zaplanowana została 6. kolejka Bilardowej Ekstraklasy. Ostatniego dnia majowego zjazdu do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechała drużyna WSB Soffia Warszawa, która rozegrała dwa ligowe spotkania. Stołeczny klub, bez swojego lidera w postaci Mariusza Skonecznego, przegrał kolejno z Nosanem Kielce (4:12) i Metal Fachem LP Sokółka (6:12).

Podczas sesji popołudniowej fani zgromadzeni w Galerii Echo w Kielcach byli świadkami dwóch niespodzianek. Najpierw beniaminek Fair Play Jaworzno pokonał osłabioną na tym zjeździe Zakręconą Bilę Poznań 12:8, a na koniec wicemistrz sezonu 2022 DaSo Team Dekada Sosnowiec uległ przy stole bilardowym ekipie TCF HUB go77.pl Kraków 11:12. Sensacyjny rezultat padł, ponieważ w pierwszej sesji klub z Małopolski wygrał aż 4:1 natomiast w kolejnych zmianach (4:4 i 4:6) nie dał się wyprzedzić przez faworyzowany zespół z Sosnowca.

6. kolejka:
WSB Soffia Warszawa – Nosan Kielce 4:12
WSB Soffia Warszawa – Metal Fach LP Sokółka 6:12
Zakręcona Bila Poznań – Fair Play Jaworzno 8:12
TCF HUB go77.pl Kraków – DaSo Team Dekada Sosnowiec 12:11

Ostatni już zjazd Bilardowej Ekstraklasy zaplanowany został na połowę września. Po jesiennej serii spotkań poznamy dwóch spadkowiczów oraz dowiemy się, które cztery zespoły zakwalifikują się do Final Four.

——

  • Organizatorem rozgrywek Bilardowej Ekstraklasy jest Polski Związek Bilardowy. Partnerami są: Galeria Echo, ML Billard, Mezz (Japonia), Aramith i Iwan Simonis (Belgia), Hotel Tęczowy Młyn, Bookgame, Clash (Holandia), Sportklub Polska, TVSPORTS.PL.
  • Wyniki i tabele na stronie Ekstraklasy: http://bilard-sport.pl/liga/terminarz_ekstraklasa.php
  • Transmisje na żywo ze spotkań Bilardowej Ekstraklasy: https://www.youtube.com/@TVSPORTSPL
  • W rozgrywkach Polskiej Ligi Bilardowej organizowanej przez Polski Związek Bilardowy w Polsce bierze udział 55 zespołów. Rozgrywki organizowane są na trzech szczeblach:
  • Ekstraklasa – 9 zespołów – walka o tytuł Drużynowego Mistrza Polski.
  • I Polska Liga Bilardowa – 10 zespołów – awans do Ekstraklasy otrzymują 2 najlepsze zespoły.
  • II Polska Liga Bilardowa – 36 zespołów w 6 sześciu regionalnych grupach – awans do I ligi otrzymują 3 najlepsze zespoły.

(MU) bilard-sport.pl


Zobacz również

Skip to content