232 lata po uchwaleniu Konstytucji

Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej stanowiła jedną z największych potęg europejskich i była największym krajem na terenie Starego Kontynentu. Sejm Wielki uchwalił ją 3 maja 1791 roku, po trwających ponad siedem godzin obradach.

232 rocznicę tego wydarzenia uczcili mieszkańcy Sokółki oraz przedstawiciele lokalnych władz i instytucji podczas obchodów, które odbyły się w środę 3 maja 2023 roku. Głównym organizatorem uroczystości była Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

232 lata po uchwaleniu Konstytucji

Pierwszym akcentem obchodów było nabożeństwo w intencji Ojczyzny, jakie o godz. 8 rozpoczęło się w sokólskiej cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego. Trzy godziny później uczestnicy uroczystości zebrali się na mszy w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Po mszy uczestnicy uroczystości na czele z Miejską Orkiestrą Dętą wraz z mażoretkami z Sokółki oraz pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili: Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Romuald Łanczokowski, Poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski, Dyrektor Finansowy w Starostwie Powiatowym w Sokółce Daniel Supronik oraz szefowa struktur powiatowych PSL Agnieszka Szczygielska.

– Cieszę się, że w Sokółce od wielu lat gościmy przedstawicieli różnych opcji politycznych, bo nasze miasto zawsze było i jest tolerancyjne – podkreśliła Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska.

Do organizatorów uroczystości wpłynęły listy od: Posłów na Sejm RP Jarosława Zielińskiego, Mieczysława Kazimierza Baszko oraz Stefana Krajewskiego, a także od Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.

Rocznicowe obchody uświetniły występy: Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z mażoretkami, a także dzieci z Kółka Tanecznego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

Wartę honorową wystawili harcerze z sokólskiego Hufca ZHP im. hm. Witolda Biziuka.

(DB) Fot.: W. Panow


Zobacz również

Skip to content