Pierwsze w nowym roku lekcje biblioteczne

9 stycznia 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce odbyły się pierwsze w nowym roku lekcje biblioteczne dla klas III i V ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce.

Zdjęcie grupowe

Biblioteka Publiczna miała przyjemność gościć z tej okazji Panią Magdalenę Urbańską, która przyjechała do biblioteki w ramach współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zaprezentowała przybyłej młodzieży „Lekcję z Ludwikiem”, która miała postać prezentacji multimedialnej i zabawy specjalnie przygotowanymi kartami tematycznymi typu memory.

Uczniowie usłyszeli o dzieciństwie i dokonaniach słynnej postaci urodzonej w Białymstoku, którą był Ludwik Łazarz Zamenhof, właściwie Eliezer Lewi Samenhof – polski lekarz okulista żydowskiego pochodzenia, twórca esperanto; ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

26 lipca 1887 roku Ludwik Zamenhof wydał w Warszawie pierwszy podręcznik do nauki języka esperanto „Unua libro”. Twórca esperanto twierdził, że do nieporozumień między ludźmi dochodzi przez barierę językową. Dlatego wymyślił język wspólny dla wszystkich.

Pani Magdalena przedstawiła w skrócie zasady rewolucyjnego języka: jego alfabet, podstawy gramatyki i nauczyła paru słówek. Uczniowie debatowali na temat języków wymyślonych przez współczesnych ludzi na różny użytek takich jak: alfabet Braille’a, kod Morse’a i język migany (w odróżnieniu od języka migowego, który jest językiem tzw. naturalnym) i ich uniwersalności. Zaskoczyła dzieciaki i bibliotekarki swoją szeroką wiedzą na przedstawiany temat i zaraziła nas entuzjazmem do koncepcji i historii Doktora Esperanto oraz języka nadziei.

Dziękujemy Pani Magdzie za rozszerzenie horyzontów a przybyłym uczniom i wychowawczyniom Szkoły Podstawowej nr 1 za aktywne uczestnictwo i zapraszamy ponownie!

Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content