Pyza Podróżniczka w Przedszkolu Nr 5

Przedszkole Nr 5 w Sokółce w bieżącym roku szkolnym realizuje projekt edukacyjny „Pyza – Podróżniczka z Alwerni”. W ramach projektu w grudniu odwiedziła przedszkole Pyza, która przybyła z dalekiej Alwerni koło Krakowa.

Pyza Podróżniczka w Przedszkolu Nr 5

Głównym celem projektu jest kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, poznawanie miast i regionów Polski, ich tradycji i kultury. Dlatego dzieci z przedszkola w ciągu 4 dni pobytu zaopiekowały się gościem i pokazały mu Sokółkę i jej okolice. Wszystkie grupy przedszkolne zaangażowały się w realizację projektu. Najstarsze Bratki zorganizowały wyjazd do Bohonik, zwiedzanie meczetu i warsztaty kuchni tatarskiej. Najmłodsze Maczki zabrały wędrowniczkę do Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie zapoznały się z wyglądem izby, dywanami tkackimi z Janowa i poznały historię osadnictwa tatarskiego na naszych ziemiach. Storczyki i Tulipany udały się z Podróżniczką do Cerkwi św. Aleksandra Newskiego, gdzie poznały historię ołtarza i ikon, zobaczyły Święte Wrota „Perły w Koronie Podlasia”. Również Frezje wybrały się z Pyzą do Studia Qultura w kamienicy Tyzenhauza, gdzie mieści się Sokólski Ośrodek Kultury i nagrały wspólnie piosenkę.

Przy okazji wizyty w Sokółce bohaterki książki Hanny Januszewskiej dzieci poznały twórczość naszych lokalnych poetów. Gerbery udały się z nią do Biblioteki Publicznej, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, gdzie pani Marta Wojewódzka-Szoda zapoznała dzieci ze swoją twórczością. Natomiast do przedszkola została zaproszona przez grupę Różyczki pani Leonarda Szubzda, która przedstawiła wszystkim zgromadzonym genezę swojego tomiku poezji „Stonoga”. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął także inny artysta, pan Marek Szyszko. Dzieci mogły pobawić się tradycyjnymi drewnianymi zabawkami, które rzeźbiarz przywiózł ze sobą. Zaś grupa Stokrotki zaprowadziła Pyzę do przedszkolnej kuchni, gdzie wspólnie przygotowano regionalny przysmak – placki ziemniaczane. Krokusy upiekły z nią świąteczne pierniki i wraz z grupą Storczyki wciągnęły Podróżniczkę do wspólnego tańca. Całe przedszkole zatańczyło do utworu „O dobrym Świętym Mikołaju”, włączając się tym samym w akcję „Ile waży Święty Mikołaj?”. Dzieci z oddziałów specjalnych (grupy Różyczki i Sasanki) zabrały gościa do Sali Doświadczania Świata i na zimowy spacer szlakiem zabytków naszego miasta. A więc do pomnika Pięciu Kultur, Ławeczki Niepodległości, pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, Dębu Wolności, pomnika 300 lat osadnictwa tatarskiego. Odwiedziły Urząd Miejski w Sokółce, bibliotekę, cerkiew i Kolegiatę św. Antoniego i Sanktuarium Cudu Eucharystycznego. W drodze powrotnej zrobiły pamiątkowe zdjęcia przy najstarszym budynku Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce oraz przy Starej Szkole, znanej ze swoich lodów. W przedszkolu dzieci spakowały drobne prezenty opisujące naszą miejscowość, pocztówkę z życzeniami świątecznymi i pożegnały Pyzę, która odjechała do domu.

To był bardzo intensywny, ale pełen atrakcji tydzień. Pyza podróżuje już po innych miastach Polski, co możemy śledzić na jej stronie na Facebooku.

Lucyna Śliżewska
Koordynator Projektu w Przedszkolu Nr 5 w Sokółce


Zobacz również

Skip to content