Przepis na świąteczną herbatkę choinkową

W czwartkowy wieczór, 15 grudnia w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK odbyło się spotkanie z zielarką i pasjonatką zdrowego żywienia – Agnieszką Prymaka, autorką marki Zielska Kolonia (na Facebooku). Pomimo wciąż niesprzyjającej aury, warsztaty zielarskie przyciągnęły i tym razem wyjątkowo dużo osób.

Tematem zajęć była choinka, tylko w nietypowej roli – źródła witamin i zdrowia. Uczestnicy warsztatów przekształcali zielone igły sosny i świerku w sól ziołową do potraw, potem w sól kąpielową, w międzyczasie robili herbatę z dodatkiem rozgrzewającego imbiru, pomarańczy, jabłka, a na koniec nastawili lemoniadę.

Jak przygotować świąteczną herbatkę rozgrzewającą z choinki? Oto przepis od Pani Agnieszki:

Zrywamy kilka świeżych, młodych gałązek świerku i sosny. Wybieramy zdrowe drzewka i zrywamy gałązki z poziomu niedostępnego zwierzętom. Rozdrabniamy roślinę: pozbywamy się łodyg, zostawiając igiełki i ładne, zdrowe pączki drzewek. Następnie wrzucamy igiełki i pączki drzewka do garnka i zalewamy je zimną wodą, gotujemy wszystko na wolnym ogniu. Do garnka od razu można dodać także odrobinę pokrojonego, świeżego korzenia imbiru. Gdy wywar doprowadzimy do wrzenia – gotujemy go jeszcze 10-15 min. Przelewamy napar przez sitko do dzbanka-zaparzacza – tutaj dodajemy cynamon, pomarańczę, jabłko – to co lubimy. Dosłodzić naszą herbatkę możemy miodem.

Uwaga! Co do ilości igliwia w wywarze: jeżeli będzie go mniej – to herbata wyjdzie łagodniejsza, jeżeli będzie za dużo – może wyjść zbyt gorzka, warto więc nie przesadzać z jego ilością w wywarze. Igliwie można też wyjąć nieco wcześniej z wywaru jeżeli po spróbowaniu czujemy że wywar robi się zbyt gorzki, ale należy go podgotować tak jak w przepisie co najmniej jeszcze 10 min. po zagotowaniu. Smacznego!

Relacja fotograficzna z wydarzenia – W. Pnow/SOK:

Edyta Wiśniewska


Zobacz również

Skip to content