Spotkanie w bibliotece z podróżnikiem

W mroźny zimowy piątek, 2 grudnia 2022 r. Biblioteka Publiczna w Sokółce miała wyjątkowego gościa. Bibliotekę odwiedził podróżnik Piotr Kowalczyk – geograf, pilot wycieczek, kolekcjoner i zbieracz minerałów i skamieniałości, nauczyciel języka angielskiego i współzałożyciel portalu Globtroterzy.net.

Spotkanie w bibliotece

Pierwsze spotkanie dnia skierowane było do młodzieży klas 5 i 6 szkoły podstawowej. Zatytułowane było, wzorem najbardziej znanej lektury przygodowej dla dzieci: “W pustyni i w puszczy”. Uczniowie i podróżnik wspólnie śledzili przeprawę młodych bohaterów książki H. Sienkiewicza po Afryce Wschodniej. Pan Piotr za pomocą autorskich zdjęć, map i nagrań z własnych podróży przybliżał dzieciom współczesne: Kair, Sudan, stolicę kraju – Chartum, Mombasę i pustynię Saharę.

Opowiadał o postaciach z książki, które inspirowane były prawdziwymi historycznymi osobistościami, omawiał postacie fikcyjne i porównywał dawniejsze i współczesne środki podróży po “Czarnym Lądzie”. Omawiał z młodzieżą zagadnienia historyczne, pojęcia kolonializmu, analfabetyzmu, warunki życia współczesnych mieszkańców Afryki i ciekawostki z tym kontynentem związane.

O 17:00 w czytelni Oddziału dla Dorosłych odbyło się spotkanie otwarte dla naszych czytelników. Tematem spotkania były “Kobiety na trzech kontynentach”. Pan Piotr przedstawił zebranym reportaż ze swoich podróży do niezwykłych i niedostępnych zakątków świata i opowiedział o ludziach których tam spotkał. Mogliśmy usłyszeć o zaaranżowanym małżeństwie z Pakistanu, o tym jak odróżnić hidżab od nikabu oraz gdzie i kiedy się je nosi. Dowiedzieliśmy się o życiu codziennym rodziny pani Mueng z Kambodży, której członkowie zawodowo zajmują się łapaniem i smażeniem tarantul do sprzedaży na lokalnym ryneczku. Ostatnim przystankiem była piaszczysta Sahara. Poruszony został kontrowersyjny temat losów ostatnich niewolników w bogatej rodzinie w Mauretanii.

Prezentacja ubarwiona licznymi zdjęciami wzbudzała w słuchaczach wiele emocji i skłaniała do zadawania pytań i żywej dyskusji.

Czytelnię opuściliśmy wszyscy rozgrzani niesamowitymi wrażeniami z gorących i pustynnych krajów. Miejmy nadzieję, że pozostaną w nas w nadchodzące zimowe dni.

Link do portalu podróżniczego Pana Piotra: http://globtroterzy.net/index.html

Partnerem spotkania była sokólska księgarnia „A KUKU”.

Spotkanie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Biblioteka Publiczna w Sokółce


Zobacz również

Skip to content