Pieniądz czasów wojny i okupacji

Pieniądz czasów wojny i okupacji

Ile można było kupić za polską złotówkę w okresie międzywojnia? Jakimi środkami płatniczymi posługiwano się w czasie wojny i okupacji? Na to i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź na spotkaniu ze specjalistą, historykiem i numizmatykiem, dnia 14 listopada 2022 r. (poniedziałek) w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK o godz. 10:00.

Gościem finisażu wystawy “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” w sokólskim muzeum będzie jej pomysłodawca, kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku – Pan Piotr Niziołek.

W czasie spotkania będzie można poznać wiele interesujących faktów na temat specyfiki środków płatniczych na ziemiach polskich okupowanych we wspomnianym okresie, nie zabraknie opowieści o fałszerstwach tych czasów, brawurowych i legendarnych. Dowiemy się także jak było w Sokółce, czy opowieści jakoby na terenie sokólskiego getta istniały specjalne środki płatnicze jest prawdziwa, jak zmieniała się wartość pieniądza pod wpływem wielkiej polityki i jaki miało to wpływ na życie zwykłych obywateli.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu osoby indywidualne, a także klasy szkolne wraz opiekunami (kontakt z muzeum w sprawie uczestnictwa grupy szkolnej: 690 333 590).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wystawa “Pieniądz wojny i okupacji ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku” potrwa w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK tylko do 17 listopada 2022 r. Prezentuje także zabytkowe numizmaty dzięki uprzejmości osób prywatnych, które udostępniły je na potrzeby ekspozycji.

Edyta Wiśniewska, Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK


Zobacz również