Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.
Świętowanie zaczęliśmy już w poniedziałek, ogłaszając tygodniową ABOLICJĘ, czyli umorzenie kary za przetrzymane książki. „Zapominalscy” mieli okazję zwrócić zaległe książki bez żadnych konsekwencji!
Przez cały tydzień na naszym fanpagu umieszczana była zagadka czytelnicza. Ostatnia wprawdzie była matematyczna, ale mocno związana ze światem biblioteki, dotyczyła bowiem dokonania mola książkowego. Pierwsi, prawidłowo odgadujący otrzymali nagrodę książkową bądź gadżet biblioteczny.
Perłą tegorocznej akcji było środowe spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim, które poprowadził dziennikarz Marcin Michrowski. Nie byliśmy absolutnie zaskoczeni tłumnym przybyciem sokółczan do naszej niewielkiej czytelni. Pan Andrzej jest znany z bardzo wielu ról filmowych, teatralnych i kabaretowych.
Nocy Bibliotek towarzyszył kiermasz książek przeczytanych (albo i nie) oraz BookFlix. To drugie to akcja czytelnicza, która jest odpowiedzią na ogromną popularność seriali oraz filmów na serwisach streamingowych. Istnieje całe mnóstwo książek, na podstawie których powstało wiele hitowych filmów, a o których genezie mało kto tak naprawdę wie.
Młodym ludziom zaproponowaliśmy warsztaty plastyczne. Samodzielnie wykonane jesienne lampiony przy użyciu darów Matki Natury rozjaśniły pokoje twórców, bądź stały się prezentami dla rodziców. Kolejną atrakcją były dwa seanse filmowe. Pierwszy, familijny film przygodowy „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” obejrzeli pierwszoklasiści i klasa II ze SP Nr 1, natomiast uczniowie klasy VIII ze SP Nr 3 film dla młodzieży „Comedy Queen”.
Nasze oddziały również nie próżnowały i czynnie włączyły się w obchody Nocy Bibliotek.
Filia Biblioteczna Nr 2 uczestnikom świetlic środowiskowych „Stokrotka” i „Koniczynka” zorganizowała spotkanie z Martą Wojewódzką-Szoda, bibliotekarką i autorką książeczki dla dzieci „Dinozaury w bibliotece, czyli wierszem niezłe hece!”. Kolejnym działaniem była wizyta w grupie Tygrysków w Przedszkolu Nr 3, gdzie przedszkolaki wzięły udział w zajęciach czytelniczo–plastycznych „Jesienne dary natury”.
Natomiast Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprosił swoich młodych czytelników do udziału w akcji „Książka owiana tajemnicą”. Wybrana książka była zagadką do momentu wyczekiwanego otwarcia. Pierwszy raz w Nocy Bibliotek zorganizowanym przez nasz oddział wzięli udział uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Geniuszach. Spotkanie toczyło się wokół baśni „Muzykanci z Bremy”. W poznaniu i zrozumieniu morału opowieści posłużył teatrzyk Kamishibai, instrumenty muzyczne oraz zagadki.
Lato się skończyło, dni są coraz krótsze, wieczory i ranki chłodniejsze, lecz już pachnie suchymi liśćmi. Nie sposób nie skorzystać z darów jesieni i pomysłów na ich zastosowanie! Szyszkowe misie, kasztanowe ludziki i pająki oraz mnóstwo innych jesiennych stworków już czeka, żeby zamieszkać w dziecięcym pokoju. Szereg podobnych pomysłów uczniom klas I-III Szkoły Podstawowej podsunęła bibliotekarka z Filii w Starej Rozedrance na zajęciach „Pani Jesień i jej dary”.
W tym roku przypadła już 8! edycja Nocy Bibliotek. Wzięliśmy udział w każdej z nich. Tegoroczne hasło „To się musi powieść” ma na celu pokazanie mocy powieści, rozbudowanej, wielowątkowej historii z bohaterami, z którymi możemy się identyfikować i odnaleźć w nich swoje emocje. Hasło stawia także na szczęśliwe zakończenia, optymizm oraz wiarę w to, że „to się musi powieść”.
Noc Bibliotek to nie tylko akcja promująca czytelnictwo, ale także pokazująca, że biblioteki to miejsca ciepłe, przyjazne i zdecydowanie dla każdego!
Dziękujemy Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej za objęcie Nocy Bibliotek 2022 patronatem honorowym, natomiast za upominki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego.
Katarzyna Bułkowska