Relacja z realizacji projektu

4 marca 2022 minęły dwa lata od wykrycia pierwszego przypadku Covid-19 w Polsce. Jak pokazują badania PAN, wśród polskich ankietowanych, pandemia mocno odbiła się na kondycji psychicznej społeczeństwa. Odpowiedzią Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki na potrzebę poprawy jakości naszego senioralnego życia była realizacja projektu pod hasłem „Rozstajemy się z pandemią, wracamy do działania”.

Zajęcia

Projekt miał za zadanie przywrócenie nas do czynnego uczestnictwa w życiu społecznym, poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, podtrzymania więzi w naszej grupie wiekowej. Był również zachętą do utrzymania kondycji intelektualnej oraz umożliwił skorzystanie z różnych form aktywności odpowiadających naszym potrzebom. Był także pomocą w odnalezieniu własnej drogi do poprawy kondycji fizycznej i samopoczucia.

Działania w ramach projektu obejmowały pięć wydarzeń:

Pierwszą aktywnością była dwudniowa wycieczka : Kozłówka-Lublin-Nałęczów-Kazimierz Dolny. Repertuar wyprawy był wymagający, ale było warto. Wiemy już na pewno, że warto zadbać o kondycję fizyczną, bowiem każda z miejscowości zachwyciła nas na swój sposób, a przecież przepięknych miejsc w naszym kraju jest bardzo wiele.

Drugim wydarzeniem były warsztaty ekologiczne, wykonaliśmy woskowijkę – ekoalternatywę dla folii spożywczej i jednorazowych pojemników. Woskowijka idealnie nadaje się przechowywania chleba, kanapek, warzyw, owoców, serów, przekąsek, do przykrycia miseczki lub kubeczka. Eliminując foliowe opakowania z codziennego życia włączyliśmy się czynnie do dbania o naszą planetę.

Trzecim działaniem było spotkanie edukacyjno-kulturalne. Prowadząca obaliła mity alkoholowe, dowiedzieliśmy się o szkodliwości łączenia alkoholu z lekami, jak omijać okazje do wypicia oraz poznaliśmy trudną sztukę odmawiania. Po wykładzie, z przyjemnością oddaliśmy się relaksowi – zasiedliśmy do gier stolikowych usprawniających pamięć, koncentrację uwagi i refleks.

Kolejną aktywnością w jakiej wzięliśmy udział były warsztaty z plecenia makramy. Zajęcia obejmowały dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Poznaliśmy dwa sploty: płaski i żebrowy, za pomocą których wykonaliśmy kwietnik sznurkowy. Niewątpliwie wykonana własnoręcznie ozdoba sznurkowa będzie pięknie prezentować się w naszych domach.

Ostatnim wydarzeniem były zajęcia ruchowe, mianowicie gimnastyka rekreacyjna. Wiemy oczywiście, że odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniają ciało i pełnią funkcje rehabilitacyjne, dlatego życzymy sobie samozaparcia w ich wykonywaniu w zaciszu domowym

Realizacja działań z projektu „Rozstajemy się z pandemią, wracamy do działania” była możliwa dzięki dofinansowaniu z Gminy Sokółka z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz z zakresu przeciwdziałania narkomanii w 2022 roku.

Katarzyna Bułkowska

Skip to content