Tyzenhauz Fest 2022

W weekend 29-31 lipca 2022 r, odbył się trzy dniowe wydarzenie o nazwie „Tyzenhauz Fest”, który przyciągnął do Sokółki rzesze ludzi zainteresowanych historią, sportem, kulinariami, sztuką ale przede wszystkim dobrą zabawą.

W piątek 29 lipca po uroczystym otwarciu festiwalu, miłośnicy czterech kółek wyruszyli w rajd rowerowy trasą samego Antoniego Tyzenhauza. W trakcie rajdu nie obyło się bez przystanków w najważniejszych w punktach związanych z historią naszego bohatera oraz integracji przy ognisku.

Tyzenhauz Fest 2022

Sobota 30 lipca był dniem, który w całości poświęcony został warsztatom kulinarnym i degustacji wypracowanej podczas wielu miesięcy potrawy Tyznehauza nazwanej „Leguminą Tyznehauza”. Ta unikalna acz bardzo prosta potrawa przypadła nie tylko do gustu ale też rozsmakowała nie jednego gościa drugiego dnia festiwalu. Najmłodsi również znaleźli coś dla siebie w trakcie budowy miasteczka Tyzenhauza budowniczego Sokółki, a wszystko uzupełniali rękodzielnicy z Sokółki i okolic, którzy prowadząc warsztaty zdradzali tajniki swojej pracy.

Niedziela ostatni dzień, i ostatnie atrakcje . Organizatorzy rozpoczęli przedstawieniem teatralnym, nad którym grupa teatralną pracowała ostatnie miesiące, zaś przysłowiową „wisienką na torcie” bez wątpienia była potańcówka z kapelą „Batareja”, która porwała do tańca wszystkich gości. Wszystko okraszone przysmakami przygotowanymi przez biorących udział w projekcie restauratorów.

Nad przebiegiem programu czuwała grupa projektowa festiwalu, na którą składają się miłośnicy ziemi sokólskiej, członkowie Stowarzyszenia „Uniwersytet Trzeciego Wieku” sokólscy restauratorzy i historycy, kolaże i podróżnicy oraz członkinie okolicznych kół gospodyń wiejskich. Wsparli ich zawodowi reżyserzy, etnografowie, twórcy ludowi i pracownicy Sokólskiego Ośrodka Kultury.

Trwające kilka miesięcy wspólne przygotowania i wytężona praca wspaniałych ludzi sprawiła, że całość odbyła się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a wszystkie wydarzenia swą atrakcyjnością przyciągnęły dziesiątki gości nie tylko z samej Sokółki ale też okolic a nawet zagranicy. To był wspaniały czas, który zjednoczył w działaniu wiele osób z różnych środowisk i grup wiekowych.

Przed nami drugi etap i przeprowadzenie ewaluacji, która pozwoli fachowym okiem spojrzeć na efekt naszej pracy i da wskazówki na kolejny „Tyzenhauz Fest” w 2023 roku.

Projekt „Festiwal Tyzenhauza” sfinansowany z dotacji Fundacji PZU.

Organizatorzy:
Sokólski Ośrodek Kultury
Grupa projektowa „Tyzenhauz Fest”
Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska

Sylwia Nowakowska, SOK

Skip to content