Wystawa rzeźb Piotra Szałkowskiego

7 czerwca (wtorek) o godz. 17:00 odbędzie się w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK otwarcie wystawy poświęconej twórczości nieżyjącego już rzeźbiarza – Piotra Szałkowskiego (1938-2020).

Plakat

Zaprezentowana zostanie bogata kolekcja prac artysty, tworzona przez specjalistów przez lata i dobierana ze starannością, mającą pokazać najciekawsze i najlepsze jego dokonania, udostępniona dzięki uprzejmości Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Drugim głosem na wystawie będą rzeźby pozostające w dyspozycji rodziny rzeźbiarza – niepodlegające etnograficznej selekcji, bezcenne pamiątki rodzinne, prezenty, np. pierwsze jego prace, zdjęcia.

Piotr Szałkowski urodził się we wsi Żuki w gminie Sokółka w 1938 roku. Tam ukończył szkołę podstawową, następnie pracował w gospodarstwie rolnym i w rodzinnej kuźni. Pierwsze udane rzeźby wykonał w wieku 17 lat. Twórczość przerwał jednak okres pracy zawodowej. Powrót do aktywnej twórczości nastąpił w latach 80-tych, po przejściu na rentę.

W twórczości Piotra Szałkowskiego dominowała tematyka sakralna, choć często wykonywał również prace inspirowane przyrodą i życiem wsi, miejscową kulturą i obyczajami ludowymi. Był postacią cenioną w środowisku lokalnym oraz w gronie ludowych artystów. Od 1988 roku był członkiem STL (w latach 1993-2001 był prezesem Oddziału Białostockiego). Wielokrotnie brał udział w plenerach rzeźbiarskich w kraju i poza jego granicami, m. in. w Austrii i na Litwie. Przedstawiał swoje osiągnięcia artystyczne na konkursach, przeglądach i wystawach sztuki amatorskiej i ludowej, zdobywał nagrody.

Jego rzeźby znalazły się w kolekcjach muzealnych w Białymstoku, Toruniu, Węgorzewie, Sokółce. Został odznaczony Brązowym (1980) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) i „Złotą Odznaką – Zasłużony Białostocczyźnie” (1997). W 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Wystawa “Rzeźba Piotra Szałkowskiego” w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK potrwa do połowy września 2022 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Edyta Wiśniewska
Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK


Zobacz również

Skip to content