Praca nad oddechem, skupieniem i koncentracją

„Wydostań się ze swojej głowy, by zyskać koncentrację, uwagę i skupienie” – taka myśl przewodnia towarzyszyła warsztatom z trenerem oddechu i rozwoju osobistego Michałem Doroszczykiem. W trzech oddzielnych spotkaniach wzięły udział 3 klasy (IA, IIA, IIIF) pod opieką Wioletty Nowik z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce.

Warsztaty z Michałem Doroszczykiem

Młodzież dowiedziała się, że poprawę koncentracji uzyska poprzez pozbycie się zewnętrznych i wewnętrznych rozpraszaczy, a dzięki temu lepszą zdolność utrzymania uwagi poprzez zatrzymanie natłoku myśli. By rozwinąć skupienie, należy wyznaczyć cele i wiedzieć, w którą stronę się zmierza. By osiągnąć cel, np. efektywnie nauczyć się do egzaminu, powinna skupić się na jednej rzeczy – oddechu .

Pan Michał obalił mit głębokiego oddychania. Taki oddech pozbawia tlenu, aby uzyskać stan skupienia i uwagi należy oddychać lekko, by zwiększyć przepływ krwi i dostawy tlenu do mózgu. Oddychać powoli, by osiągnąć równowagę psychiczną – spokojny, ale czujny umysł. Oddychać głęboko, czyli przeponowo by poprawić swoją uwagę.

Młodzież miała również okazję do przećwiczenia różnych technik oddychania, bowiem umiejętność skupienia, koncentracji i utrzymania uwagi ma realny wpływ na sukces.

Katarzyna Bułkowska


Zobacz również